GADKI to kod, który znać powinno każde dziecko. Może je ochronić!

Celem kampanii policyjnej z 2018 roku było pokazanie rodzicom, jak łatwym celem m.in. dla przestępców seksualnych są dzieci
Celem kampanii policyjnej z 2018 roku było pokazanie rodzicom, jak łatwym celem m.in. dla przestępców seksualnych są dzieci Fot. YouTube/ Śląska Policja
Nie, już nie można chować głowy w piasek. Tak, to dotyczy nas wszystkich i obowiązkiem każdego dorosłego, rodzica czy opiekuna, jest uzbrojenie dziecka w narzędzia, które sprawią, że stanie się ofiarą przestępstwa seksualnego, będzie jak najmniej prawdopodobne.


Badania wskazują, że profilaktyczne rozmowy z dziećmi nie tylko wpływają pozytywnie na
ich bezpieczeństwo, ale sprzyjają również szybszemu ujawnieniu ewentualnych problemów. Ułatwiają również powrót do równowagi, gdy zadzieje się coś trudnego.

Aż 7 proc. dzieci w Polsce doświadczyło co najmniej jednej formy wykorzystywania seksualnego. Najczęściej sprawcami są osoby z bliskiego otoczenia dziecka – takie, które dzieci znają i którym ufają. Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" apeluje, by wpajać najmłodszym 5 podstawowych zasad, które mogą zwiększyć ich bezpieczeństwo i zapobiec skrzywdzeniu.

GADKI to akronim 5 wskazówek, które dorośli powinni przekazać dziecku w ramach profilaktyki wykorzystania seksualnego. Zasady pokazują, że edukacja na temat zagrożeń nie musi być trudna. To proste narzędzie pomagające dorosłym prowadzenie codziennych rozmów nawet z najmłodszymi dziećmi.
– Sprawcy wykorzystywania seksualnego dzieci mają nad nimi zdecydowaną przewagę: są dorośli, stosują mechanizmy manipulacji. Nie jesteśmy jednak wobec tego całkowicie bezradni. Możemy dać dzieciom więcej siły w kontakcie z zagrożeniami. Warto sięgnąć po narzędzia, które ułatwiają edukację zmniejszającą ryzyko wykorzystania seksualnego. Takim właśnie narzędziem są GADKI – to 5 podstawowych zasad, których przestrzeganie może ochronić dziecko i zapobiec trudnym sytuacjom związanym m.in. z wykorzystywaniem dziecka – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".


GADKI wyznaczają kierunki rozmowy na temat kilku prostych zasad, które mogą ochronić dziecko przed wykorzystywaniem. Najmłodsi dowiadują się z nich, że to one decydują o swoim ciele, mają prawo, żeby na coś się nie zgodzić, a gdy są zaniepokojone lub zmartwione, powinny szukać pomocy.
Zapamiętajcie te zasady i przekażcie je swoim dzieciom:
G – gdy mówisz "nie", to znaczny "nie"
A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy
D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją
K – koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy tylko do Ciebie
I – intymne części ciała są szczególnie chronione

Rozmowy na tematy związane z wykorzystywaniem seksualnym bywają dla rodziców stresującym przeżyciem. Obawiają się, czy to dla dziecka nie za wcześnie lub że będą
musieli używać słów "seks" i "pedofil". Tymczasem GADKI to proste rozmowy przedstawiające podstawowe zasady bezpieczeństwa w sposób przystępny dla dziecka i dostosowany do jego możliwości rozwojowych.
– Te zasady powinno znać każde dziecko. Wiele dzieci nigdy nie usłyszało, że nie zawsze muszą być posłuszne dorosłemu. Dzieci bardzo poważnie traktują najczęstszy sposób manipulacji sprawcy i jego instrukcję: nie mów nikomu. Nie wiedzą, że nie ma takiego sekretu, o którym nie można powiedzieć, jeśli niepokoi i martwi. Sprawcom jest łatwiej skrzywdzić dzieci, które nie czują własnych granic i takie, którym brakuje wiedzy o intymnych częściach ciała – jak je nazywać i że one są objęte szczególną ochroną. Chcemy, żeby dostęp do takiej podstawowej wiedzy miały wszystkie dzieci i żeby była ona tak utrwalona, jak reguły przechodzenia przez jezdnię – mówi Marta Skierkowska, psycholożka z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...