Chcesz, żeby twoje dziecko miało lepsze wyniki w nauce? Jest na to jeden, prosty sposób

Pisanie odręczne to trening dla mózgu
Pisanie odręczne to trening dla mózgu 123rf.com
Robienie odręcznych notatek na służbowych spotkaniach może uchodzić wręcz za nieprofesjonalne. Kiedy wyobrażamy sobie bowiem "człowieka sukcesu", na myśl przychodzi nam osoba, która nie rozstaje się ze swoim, cienkim jak kromka chleba, laptopem. Ten trend widoczny jest również w szkołach – przynajmniej tych ponadpodstawowych. Najnowsze badania wykazały jednak, że korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas sporządzania notatek negatywnie wpływa na proces uczenia się.


Jak się uczyć?
Sporządzanie notatek na komputerze, tablecie czy telefonie jest już normalnością, bo na urządzeniach elektronicznych pisze się szybciej, nie ma problemu z odczytaniem naprędce wystukanych słów, a ryzyko zgubienia czy zalania kawą kartki znika całkowicie. Poza tym jesteśmy supereko i nie marnujemy papieru.


Naukowcy z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili na studentach uniwersyteckich 3 badania, które miały ustalić, jakie są różnice dla ucznia między robieniem notatek na laptopie a pisaniem ich odręcznie. Wyniki badania zostały opublikowane przez Association for Psychological Science.

Okazuje się, że osoby, które do sporządzania notatek używały długopisu zamiast laptopa, skuteczniej zapamiętywały ich treść i lepiej rozumiały poruszane w nich zagadnienia.

– Kiedy uczniowie robią notatki wyłącznie za pomocą laptopów, proces uczenia się jest upośledzony, używanie takich urządzeń skutkuje płytszym przetwarzaniem informacji. Tendencja do transkrypcji wykładów dosłownie, a nie do przetwarzania informacji i przekształcania ich we własne słowa jest szkodliwa dla uczenia się – napisali naukowcy w omówieniu swoich badań.


Tymczasem z innych badań wynika, że dzieci spędzające z urządzeniami elektronicznymi więcej niż 2 godziny dziennie osiągają gorsze wyniki w testach językowych i wymagających wnioskowania! Wszystko więc staje się klarowne.

Zalety ręcznego pisania
Powód jest dość prosty: pisanie odręczne angażuje pamięć i centra poznawcze mózgu w inny sposób niż klikanie w klawisze. Poza tym pisanie ręczne – jako że trwa dłużej – zwiększa prawdopodobieństwo zapisania kluczowych informacji.

Naukowcy wskazują również, że korzystanie z urządzeń elektronicznych "zaprasza do wielozadaniowości". Kto bowiem oprze się pokusie sprawdzenia, kto właśnie do nas napisał na Messengerze? Albo sprawdzenia, jaka jutro będzie pogoda? Taki multitasking rozprasza uwagę piszącego nawet jeśli twierdzi on, że ma podzielną uwagę.

Akt fizycznego pisania angażuje różne zmysły i wymaga – oraz ćwiczy – umiejętności motoryczne. Naukowcy twierdzą, że wpływa to na wiele operacji poznawczych i zwiększa kreatywność.

Pamiętajmy również, że długa ekspozycja na ekran cyfrowy jest szkodliwa dla zdrowia – negatywnie wpływa na mózg, wiąże się m.in. z otyłością, zaburzeniami snu, bólami głowy i zmęczeniem oczu. "Staromodny" sposób pisania może i jest wolniejszy (a ręka boli coraz szybciej!), ale jego stosowanie sprawi, że będziemy bardziej chłonni. I zdrowi.
Źródło: Daily Health Post

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć