Do mam, które czują się winne, że nie chcą drugiego dziecka: oto, co myśli ojciec po urlopie "tacierzyńskim"

Badania wykazują, że urlop ojcowski może zniechęcać do rodzicielstwa
Badania wykazują, że urlop ojcowski może zniechęcać do rodzicielstwa Fot. Unsplash.com / Andrew Branch
Mamy, które na wspomnienie macierzyńskiego reagują gęsią skórką, co utrudnia decyzję o powiększeniu rodziny – nie czujcie się winne! Badania pokazały, że ojcowie na waszym miejscu czują dokładnie to samo.


W 2017 roku w Hiszpanii z dwóch tygodni płatnego urlopu ojcowskiego skorzystała połowa świeżo upieczonych tatusiów. W roku minionym ojcowie mogli korzystać z 5. tygodni urlopu po narodzinach dziecka, a w kolejnych latach okres, kiedy tata jest w domu z maleństwem, będzie się stopniowo wydłużał. Oto skutki.


Po pierwsze ich żony częściej pozostawały na rynku pracy. Jednak uwagę hiszpańskich naukowców przykuł inny, bardzo istotny szczegół – badania wskazują na emocjonalny model reakcji na urlop „tacierzyński”...

Otóż ojcowie, którzy opiekowali się swymi nowo narodzonymi dziećmi codziennie przez pierwsze tygodnie ich życia, mają kłopot z podjęciem decyzji o kolejnym dziecku. Zwyczajnie – są mniej entuzjastycznie nastawieni do powiększania rodziny, niż gdyby po narodzinach dziecka spokojnie wrócili do pracy.

Lídia Farré z Uniwersytetu w Barcelonie i Libertad González z University of Pompeu Fabra szacują, że dwa lata po narodzinach pierwszego dziecka ojcowie, którzy korzystali z urlopu ojcowskiego, aż o 15 proc. częściej deklarują, że nie chcą powiększenia rodziny.


Co ciekawe, potwierdziło się, że „czas leczy rany” i z biegiem lat rodzicom łatwiej było zdecydować się na kolejne dziecko. Jednak nie zmienia to faktu, że pamięć o tym, jak wygląda macierzyński czy „tacierzyński” (choć ten drugi jest przecież znacznie krótszy!) potrafi skutecznie zniechęcić do rodzicielstwa...

Nie trzeba być ekspertem psychologii, wystarczy być rodzicem, by wiedzieć, że opieka nad dzieckiem przez 24 godziny na dobę bez pomocy drugiego dorosłego dobitnie uświadamia, jak ciężka jest to praca. I fizycznie, i psychicznie. Choć to oczywiście piękne i niezapomniane chwile, to nierzadko okupione skrajnym zmęczeniem i samotnością. Teraz odkrywają to mężczyźni.

Co bardzo ważne – kobiety, które wróciły po porodzie do pracy lub miały w domu wsparcie mężczyzny na „tacierzyńskim” znacznie szybciej i częściej pragnęły kolejnego dziecka. To dobitnie pokazuje, jak istotne jest wsparcie partnera i jak bardzo zmienia się perspektywa rodzicielstwa, gdy codziennie na kilka godzin ucieka się do pracy...

Z tego powodu urlop „tacierzyński” powinien przeżyć każdy ojciec – równorzędne doświadczenia jednego i drugiego rodzica nie zniechęcą obojga. Raczej sprawią, że rodzice będą bardziej świadomi, dojrzali, bardziej „razem”, a sporów „kiedy drugie” będzie znacznie mniej.
Źródło: babyology.com.au

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE