Porozmawialiśmy z ósmoklasistami po egzaminie. "Zaskoczyła nas lektura"

Wyniki poznamy 14 czerwca
Wyniki poznamy 14 czerwca Agencja Gazeta
Dziś, w ósmym dniu strajku nauczycieli, rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Jak poinformowała minister Zalewska, podeszło do niego aż 377 tysięcy uczniów w prawie 13 tysiącach szkół i nie wiadomo na razie o żadnej placówce, w której egzaminy by się nie odbyły. – Ten egzamin był dużo łatwiejszy niż wszystkie próbne – ocenia ósmoklasistka z Warszawy, która dzisiejszej części z języka polskiego bała się najbardziej.


"Mały Książę" – opowiadanie czy rozprawka?
Jej klasę najbardziej zaskoczyło ostatnie otwarte zadanie, w którym można było zdobyć najwięcej punktów. Do wyboru była rozprawka lub opowiadanie oparte na fragmencie lektury "Mały Książę".

– Ja wybrałam rozprawkę, moje najbliższe koleżanki też. Trzeba było na podstawie tekstu i znajomości innych tekstów kultury napisać o tym, czy warto kierować się w życiu sercem czy rozumem. Podałam przykłady różnych bohaterów, którzy kierowali się jednym, albo drugim. Konkluzja była taka, że jeśli kieruje się tylko sercem, albo tylko rozumem, to daleko się w życiu nie zajdzie – opowiada Ala.

Przyznaje, że tej części egzaminu bała się najbardziej, bo chce się dostać do liceum o profilu humanistycznym. Poza tym na próbnym egzaminie już dwa razy pojawiło się "Quo Vadis", które jest lekturą znacznie trudniejszą od "Małego Księcia". – Także kamień z serca. Myślę, że każdy tak myśli, "Małego Księcia" zna i lubi każdy – ocenia.


Zadanie z kinem
Również Daria cieszy się z przebiegu egzaminu. – Zawsze na egzaminie są dwa teksty. Jeśli chodzi o to ostatnie zadanie, to ja wybrałam drugą możliwość, czyli napisałam opowiadanie o lisie, który przylatuje na planetę Małego Księcia i sprawdza, czy Książę zastosował się do jego rad – mówi 14-latka.

Pierwszy tekst, na podstawie którego trzeba było odpowiadać na pytania, również uznaje za łatwy. – Był o początkach kina. Ja się interesuję kinem, a poza tym nawet jak ktoś się na tym w ogóle nie zna, to i tak wystarczyłaby mu umiejętność czytania ze zrozumieniem, bo to były pytania typu "w którym akapicie jest mowa o...". Naprawdę nic trudnego – opisuje dziewczynka.

Żadna z nich nie porównywała egzaminu ósmoklasistów do mających miejsce kilka dni temu egzaminów gimnazjalistów. Ich zdaniem, słusznie skądinąd, to zupełnie inna sprawa – gimnazjaliści mają za sobą rok edukacji więcej.

Na wyniki egzaminów młodzież kończąca ósmą klasę będzie musiała poczekać do 14 czerwca.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE