Najwięcej ofiar śmiertelnych od 5 lat. Niedługo będzie problem ze szczepionką

W tym roku przeciwko grypie zaszczepiło się prawie 4 proc. Polaków
W tym roku przeciwko grypie zaszczepiło się prawie 4 proc. Polaków Unsplash.com
Na środowej konferencji "Flu Meeting 2019" poinformowano, że między 1 września a 7 kwietnia z powodu grypy zmarły aż 143 osoby w Polsce. W ciągu ostatniej dekady śmiertelność oscylowała wokół kilkunastu-kilkudziesięciu przypadków na sezon, wzrost więc jest niepokojący.


Sama liczba zachorowań (i podejrzeń zachorowań) wynosiła jednak niespełna 3,7 mln, czyli o 18 proc. mniej (!) niż w sezonie poprzednim.

Wyższa śmiertelność wynika z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiadał w tym sezonie wirus A/H1N1. Niesie on ryzyko powikłań szczególnie niebezpiecznych dla seniorów, którzy w niektórych sezonach epidemicznych stanowią aż 80 proc. ofiar śmiertelnych.

Zdaniem ekspertów rosnącą śmiertelność wywołaną wirusem grypy może zahamować m.in. wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 75 roku życia.

Szczepionka przeciwko grypie
Eksperci ostrzegli, że w sezonie grypowym 2019/2020 szczepionki przeciwko grypie dostępne będą prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie września, dwa tygodnie później niż zazwyczaj. Za opóźnienie odpowiedzialna jest Światowa Organizacja Zdrowia, która zbyt późno przekazała producentom szczepionek informacje o rekomendowanych szczepach wirusa grypy, które powinny zostać uwzględnione w nich na przyszły sezon.

Dlatego prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie doradza, żeby ze szczepieniem nie zwlekać, gdyż "liczba osób chętnych do zaszczepienia się przeciwko grypie może się skumulować". Zwłaszcza że Polacy przeciwko grypie szczepią się chętniej niż w latach poprzednich – w minionym sezonie było to prawie 4 proc. osób.


Więcej szczepień przeciwko grypie miało miejsce jedynie w "rekordowym" sezonie 2010/2011, kiedy zaszczepiło się aż 5,2 proc. Polaków.
Źródło: PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE