Kurator oświaty napisała szczególny list do rodziców ws. "podwójnego rocznika". Już wszystko wiadomo

To najbardziej stresująca rekrutacja do szkół ponadpodstawowych od wielu lat
To najbardziej stresująca rekrutacja do szkół ponadpodstawowych od wielu lat Agnieszka Sadowska/Gazeta.pl
O tym, że uczniowie ostatnich klas gimnazjum i podstawówki mogą odetchnąć z ulgą, przekonuje Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.


Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w trwającym właśnie roku szkolnym w klasach VIII szkoły podstawowej uczy się uczniów 376 606, a w klasach III gimnazjum – 350 564. Oznacza to, że w sumie 727 170 absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum wiosną 2019 r. weźmie udział w oddzielnej rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych, co wielu rodzicom spędza sen z powiek.


List kuratora oświaty do rodziców
Małopolskie Kuratorium Oświaty wystosowało już pismo, w którym uspokaja rodziców przyszłorocznych uczniów szkół ponadpodstawowych. Można w nim przeczytać m.in. że "moment kumulacji został wybrany optymalnie, czyli w okresie niżu demograficznego".

Podpisana pod komunikatem Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, przypomniała, że "w 2019 r. liczba uczniów starających się o przyjęcie do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych jest taka sama jak ta w 2007 roku", ale dziś szkół jest więcej, a warunki pracy w nich – lepsze.


Napisała również, że klas w szkołach ponadpodstawowych będzie dwa razy więcej niż w roku minionym. Taka sama (lub podobna) liczba klas będzie przypisana zarówno absolwentom podstawówki, jak i kończącym gimnazjum.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
W punktach zostały podane również niepodważalne szczegóły:

"W każdej szkole będą pracowały dwie odrębne komisje. Jedna będzie rekrutowała uczniów po szkole gimnazjalnej, a druga uczniów po szkole podstawowej.

1. Uczniowie po szkole podstawowej i po szkole gimnazjalnej będą uczyli się w osobnych klasach i będą realizowali inne programy.

2. Liczba uczniów po obu szkołach jest zbliżona, z lekką przewagą po ośmioklasowej szkole, a zatem musi zostać utworzona dokładnie taka sama liczba klas dla absolwentów obu szkół, ewentualnie trochę więcej klas dla uczniów po szkole podstawowej.

3. Uczniowie podejmujący naukę w 2019 r. w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych muszą mieć zagwarantowane takie same warunki rekrutacji jak w latach ubiegłych. Zatem skala trudności dostania się do wszystkich szkół, w tym także do liceów cieszących się największą popularnością, musi być taka sama."

Lista przyjętych do szkół
Małopolska kurator oświaty zapewniła rodziców, że "dyrektorzy małopolskich szkół odpowiedzialnie podejmują zadania i organizują pracę szkół mając na względzie dobro dziecka". Póki co jesteśmy więc spokojni o los małopolskich nastolatków, czekamy jednak na analogiczne pismo od kuratorów oświaty z pozostałych województw.

Wiadomo już, że pierwsza rekrutacja i podanie do publicznej wiadomości listy przyjętych do szkół ponadpodstawowych będzie miało miejsce 16 lipca 2019 r.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć