Potwierdzają się najgorsze przypuszczenia o 500 plus. PiS szykuje zmiany?

Będą zmiany w programie 500 plus?
Będą zmiany w programie 500 plus? Foto: Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
GUS właśnie opublikował dane demograficzne. Płyną z nich smutne wnioski. W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok temu. Czy to oznacza, że program 500 plus nie działa prodemgarficznie, jak zakładali politycy PiSu-u? Zaniepokoić może coś jeszcze – nowy pomysł rządu.


Najnowsze dane GUS
Politycy PiS-u mogą być zaskoczeni spadkiem demograficznym. Według najnowszych danych GUS od stycznia do września 2018 r. urodziło się w Polsce 296,4 tys. dzieci, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej było to 306,1 tys. Mamy więc spadek o blisko 10 tys. Tylko w sierpniu spadek wyniósł 1,5 tys., a we wrześniu już 2,4 tys.

Okazuje się zatem, że efekty programu „Rodzina 500 plus", jeśli są, to tylko krótkotrwałe. W rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Irena Kotowska z SGH (pracuje też przy Kancelarii Prezydenta RP nad programem polityki rodzinnej) podkreśla, że ma co liczyć na to, że program 500 plus rozwiąże problem niżu demograficznego w Polsce.

– Nie ma powodu oczekiwać, że dzięki transferowi pieniędzy z programu 500 plus wystąpi efekt długoterminowy. Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą – podkreśliła prof. Irena Kotowska.


Szykują się zmiany
Długoterminowe i stabilne wspieranie rodzin, rząd najwyraźniej rozumie inaczej. Okazuje się, że ostatnich dniach politycy PiS-u pracują nad planami projektu zmian w swoim sztandarowym programie. Na czym mają one polegać? Przede wszystkim na zwiększeniu wysokości świadczenia.

Sygnały z GUS-u, że nie jest to właściwy kierunek na niż demograficzny nic nie dają. W sierpniu Janusz Szewczuk, poseł PiS, wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych w rozmowie z "Super Expressie" pozytywnie przedstawiał plany wprowadzenia większego dodatku. – Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus – powiedział.

Czy państwo stać na zwiększanie kwoty dla rodziców? Już dziś 500 plus kosztuje państwo ok. 23 mld zł rocznie, dwukrotne zwiększenie świadczenia oznaczałoby więc powiększenie tej sumy do 46 mld zł.

Rząd PiS ambitnie zakłada, że dochody i tak będzie zwiększał. A co z wydatkami na obniżenie wieku emerytalnego, który ma kosztować państwo 55 mld zł w ciągu 5 lat? Rząd robi wszystko, by 500 plus jednak rozszerzyć.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Może cię zainteresować także: Komu zabiorą 500 plus? Rząd wprowadza nowy warunek


Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE