Komu zabiorą 500 plus? Rząd wprowadza nowy warunek

Jakie zmiany w programie 500+?
Jakie zmiany w programie 500+? pl.123rf.com
Okazuje się, że program 500 plus od samotnych rodziców wymaga o wiele więcej formalności. Sąd właśnie przesłał do gmin ostre zalecenie.


500 plus – uszczelnienie systemu
Rok temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zasadę, aby samotni rodzice do wniosku o 500 plus dołączali sądowy wyrok przyznający im alimenty i w ten sposób udowodnili, że są rozwiedzeni. Miało to na celu zapobiec sytuacjom, gdy rodzice pobierają pieniądze, gdy tak naprawdę wychowuje się dziecko z ojcem dziecka.

Samotni rodzice, aby dostać pieniądze na dzieci, muszą mieć zasądzone alimenty – także wtedy, gdy starają się o wsparcie nie na pierwszego potomka, tylko na kolejnego. Choć wymóg ten zdążył już zakwestionować sąd, ministerstwo rodziny go podtrzymuje.

We wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał precedensowy wyrok orzekający, że samotny rodzic wnioskujący o 500 plus na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych sądownie alimentów. Sąd uznał, że alimenty są obowiązkowe, ale tylko, gdy wniosek dotyczy pierwszego dziecka w rodzinie.

500 plus a samotni rodzice
– Szacuje się, że kontrola wniosków mogła przynieść oszczędności nawet 2 mld złotych. Dlatego ministerstwo podtrzymuje wymóg posiadania alimentów i przypomina o tym w piśmie skierowanym do wszystkich gmin w Polsce. Gminy mają trzymać się litery prawa – pisze resort rodziny do samorządów. Przypomina, że wymóg ustalenia alimentów dotyczy wszystkich rodziców starających się o 500 plus.


Temat został poruszony przez członków Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych Dla Naszych Dzieci, którzy wielokrotnie pisali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zniesienia lub urealnienia progu dochodowego do Funduszu Alimentacyjnego, a także zmian w zapisie ustawy o pomocy osobom usprawnianym do alimentów. 14 listopada 2018 r. w imieniu miliona polskich dzieci oraz samodzielnych rodziców napisali list otwarty do ministerstwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE