Szkoły rzucają kłody, a oni i tak wygrywają. Nasi uczniowie lepsi nawet od Japończyków

Warszawscy uczniowie na szczycie rankingu PISA.
Warszawscy uczniowie na szczycie rankingu PISA. buurserstraat386 / 123RF
Uczniowie warszawskich szkół znaleźli się na drugim miejscu prestiżowego rankingu PISA. To badanie, które określa poziom wiedzy i umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem, matematyki oraz rozumowania w naukach przyrodniczych. Młodych warszawiaków wyprzedzili tylko Japończycy.


Polscy uczniowie biorą udział w badanie PISA (z angielskiego The Programme for International Student Assessment – Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) od początku jego istnienia, czyli od 2000 roku. Sto kilkadziesiąt szkół i 4,5 tysiąca uczniów z całej Polski staje do rywalizacji z rówieśnikami z innych krajów.

W ciągu ostatnich trzech lat w badaniu PISA wzięło udział 600 młodych warszawiaków. To wystarczająco dużo, by wnioskować o umiejętnościach uczniów i porównywać ich z rówieśnikami z innych krajów.

Jak się okazuje, uczniowie z Warszawy osiągnęli wybitne wyniki. PISA sprawdza umiejętność praktycznego wykorzystywania wiedzy wyniesionej ze szkoły i umiejętność przełożenia jej na rozwiązywanie problemów w życiu prywatnym, społecznym czy zawodowym. W badaniu liczy się analizowanie, rozumowanie i skuteczna komunikacja. Ważna jest też umiejętność interpretowania i rozwiązywania spotykanych na co dzień problemów.

W każdej, z tych dziedzin warszawscy uczniowie zajmują czołowe miejsca. W czytaniu ze zrozumieniem okazali się najlepsi wśród uczniów krajów OECD i Unii Europejskiej z miast powyżej 1 miliona mieszkańców. W matematyce i wiedzy o przyrodzie wyprzedzili ich tylko Japończycy, ale wyniki te są bardzo zbliżone.


Podane wyniki nie są jednostkowe. To średnia z trzech ostatnich badań PISA. Brawo!
Źródło: dziennik.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE