Częstsze sprzątanie to… więcej kilogramów! Te badania nie pozostawiają złudzeń

Środki czystości mogą wywoływać nadwagę u dzieci
Środki czystości mogą wywoływać nadwagę u dzieci 123rf.com
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że "naturalne" jest lepsze. Są jednak produkty, które mają z tym niewiele wspólnego. Należą do nich, chociażby środki czystości, z których raczej trudno zrezygnować. Najnowsze badania pokazują, że są bardziej szkodliwe dla nas i naszych dzieci, niż nam się wydaje.


Badania kanadyjskich naukowców opublikowano w piśmie "Canadian Medical Association Journal". Wynika z nich, że częste używanie detergentów ma negatywny wpływ na wagę dzieci. Badacze pracowali pod kierownictwem Anity Kozyrskyj. Przeanalizowali wyniki badań prowadzonych od 2009 roku.

Testom poddano 757 dzieci. Sprawdzano i rejestrowano ich stan zdrowia od początku życia, a rodzice wypełniali specjalne kwestionariusze. Wynika z nich, że w większości domów stosowano środki czystości przynajmniej raz w tygodniu. Wpłynęło to na zmianę składu flory bakteryjnej w jelitach najmłodszych — częstsze sprzątanie, to więcej bakterii z rodziny Lachnospiraceae.

Ich nadmiar wpływa na wzrost tkanki tłuszczowej. Badania potwierdziły, że u tych dzieci, w których domach częściej korzystano z detergentów, stwierdzono większą skłonność do tycia. W tych rodzinach, w których używano środków ekologicznych, dzieci miały inną florę bakteryjną.


Wcześniej badania wpływu detergentów na nasze zdrowie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu z Bergen. Dowiedli, że częste korzystanie ze środków czystości może być dla naszych płuc tak samo szkodliwe, jak wypalanie około 20 papierosów dziennie. Kierująca pracami Oistein Svanes tłumaczyła, że producenci dodają do detergentów amoniak oraz chlor, które działają drażniąco na drogi oddechowe.
Źródło: wprost.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE