WHO wydało ostrzeżenie. Epidemia odry to już nie czcze gadanie

Odra to jedna z najbardziej zakaźnych chorób
Odra to jedna z najbardziej zakaźnych chorób Prawo autorskie: grinvalds / 123RF Zdjęcie Seryjne
Światowa Organizacja Zdrowia podała nowe dane dotyczące liczby zachorowań i zgonów spowodowanych przez odrę. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na odrę zachorowało prawie dwa razy więcej osób, niż w ciągu całego 2017 roku.


Jak podaje WHO w pierwszej połowie 2018 roku w całej Europie na odrę zachorowało ponad 41 tys. osób, a 37 chorych zmarło. Jeśli te dane na kimś nie robią wrażenia, to powinien porównać je z liczbami z lat poprzednich. W ciągu całego 2017 roku odnotowano niespełna 24 tys. zachorowań, a w 2016 – zaledwie 5 273 przypadki.


Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje europejskie do natychmiastowych działań. – To pokazuje, że każda niezaszczepiona osoba pozostaje bezbronna wobec choroby, bez względu na to, gdzie mieszka. A każde państwo musi działać, aby zwiększyć zasięg ochrony i zamknąć luki w odporności społeczeństwa – stwierdził dr Nedret Emiroglu, ekspert WHO.

Wśród państw, w których dochodzi do największej liczby zachorowań, znalazły się Serbia, Ukraina, Gruzja i Grecja.

Winni antyszczepionkowcy
Winą za lawinowy wzrost zachorowań WHO obarcza coraz częstsze odmowy szczepień. Tzw. ruchy antyszczepionkowe zyskują na popularności, a propagują oparte na nieprawdziwych lub błędnie interpretowanych badaniach teorie.

W społeczeństwie pojawiło się więc wiele mitów. A ten, że szczepionki wywołują autyzm, początkowo dotyczył właśnie szczepienia MMR, czyli świnka-odra-różyczka.

W kalendarzu szczepień obowiązkowych szczepieniem MMR objęte są wszystkie dzieci. Pierwszą dawkę powinny dostać dzieci w wieku 13-14 miesięcy. Dawka przypominająca podawana jest przed rozpoczęciem przez dziecko nauki szkolnej lub do 10 roku życia.

Odra – objawy i przebieg
Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Do przenoszenia wirusa dochodzi drogą kropelkową, czyli tak, jak przy grypie czy anginie. Zakaźność tej choroby jest bardzo wysoka i szacuje się, że na całym świecie z powodu odry umiera rocznie milion osób. 


Objawy odry pojawiają się w czterech stadiach. W pierwszym, zwanym okresem wylęgania, przebiega bezobjawowo. W okresie nieżytowym mamy do czynienia z trzydniową gorączką przekraczającą 39 stopni, katarem, kaszlem i nadwrażliwością na światło.

W końcu pojawia się wysypka – najpierw drobna i jasnoróżowa, z czasem zmienia kolor na ciemniejszy, a plamy stają się większe. Po 4-5 dniach nadchodzi okres zdrowienia, wysypka zaczyna blednąć i zanikać, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne łuszczenie się skóry. Gorączka cofa się i ustępują również pozostałe objawy. 

Odra najgroźniejsza jest dla małych dzieci. Dla dzieci starszych i osób dorosłych najbardziej niebezpieczne są powikłania – zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i wiele, wiele innych.
Źródło: BBC

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE