Urodziła na szpitalnej podłodze. Oburzający finał głośnej sprawy ze Starachowic

Kobieta urodziła na szpitalnej podłodze, sprawę umorzono
Kobieta urodziła na szpitalnej podłodze, sprawę umorzono Fot. Agencja Gazeta/Sergiusz Pęczak
O tragedii, do której doszło w starachowickim szpitalu, mówiła cała Polska. Prawie dwa lata trwało szukanie winnych. Jednak za sprawę nikt nie odpowie, bo właśnie została umorzona. Prokuratura stwierdziła, że personel szpitala zachował się prawidłowo i adekwatnie do sytuacji.

Mowa o głośnej sprawie z listopada 2016 roku. Do szpitala zgłosiła się wówczas pacjentka w 8. miesiącu ciąży, która twierdziła, że nie czuje ruchów dziecka. Lekarze wykonali badania i stwierdzili, że dziecko nie żyje. Po diagnozie kobietę pozostawiono bez opieki. Urodziła martwe dziecko jedynie w towarzystwie męża, na szpitalnej podłodze.

Prokuratura prowadziła sprawę pod kątem narażenia kobiety na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez nieprawidłowe leczenie i nieudzielenie pomocy. Teraz sprawę umorzono.

Mylą się w wyjaśnieniach
– W zakresie procesu leczenia pacjentki ustalono, że postępowanie całego personelu medycznego, w tym lekarzy, po przyjęciu pacjentki do szpitala było prawidłowe, adekwatne do zgłaszanych i zdiagnozowanych dolegliwości, zgodne z wiedzą medyczną, procedurami i rekomendacjami w tym zakresie – poinformował Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Dodał, że prokuratura nie stwierdziła, aby doszło do narażenia życia i zdrowia pokrzywdzonej.

Co ciekawe, można odnieść wrażenie, że prokuratura sama sobie zaprzecza, bo w toku śledztwa – jak mówi Prokopowicz – ujawniono nieprawidłowości organizacyjne w pracy oddziału, które "utrudniały podejmowanie decyzji w sytuacjach nagłych".

Wynikało to m.in. z rozdzielenia oddziału na dwie części położone na różnych kondygnacjach budynku. – Nie stwierdzono jednak, aby miały one związek z możliwością skutecznej i prawidłowej opieki nad pokrzywdzoną – tłumaczył rzecznik.

Prokuratura poinformowała, że podstawą umorzenia sprawy jest analiza dokumentacji medycznej pokrzywdzonej, dotyczącej przyczyn obumarcia płodu i procesu leczenia pacjentki.

Decyzja o umorzeniu sprawy nie jest prawomocna.
Źródło: TVN 24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE