Rafalska chwali się, że podniosła zasiłki dla niepełnosprawnych. Kwoty są ubliżające

Minister Rafalska zapowiedziała, że wzrosną zasiłki dla niepełnosprawnych
Minister Rafalska zapowiedziała, że wzrosną zasiłki dla niepełnosprawnych Fot. Cezary Aszkielowicz / AG
Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poinformowała, że od 1 listopada wzrośnie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej. Choć zapowiedź brzmi dumnie, to kwoty, o jakie rzeczywiście wzrosną świadczenia, są śmieszne.

– Od 1 listopada 2018 r. wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny, który wynosił do tej pory 163 zł. On wzrośnie do 184,42 zł, a więc będzie to wzrost o 31,42 zł. (...) W następnym roku będzie kolejny wzrost. Łącznie w ciągu dwóch lat ten zasiłek wzrośnie o ponad 62 zł – powiedziała minister Rafalska na konferencji w Stargardzie.

Trzeba przyznać, że 30 zł podwyżki – a docelowo 60 zł – trudno nazwać "satysfakcjonującym". – Dlaczego zwracam uwagę na zasiłek, którego kwota nie jest może taka bardzo wysoka, jak się komuś będzie wydawało? Otóż dlatego, że ten zasiłek nie był waloryzowany przez 12 lat – podkreśliła minister.

– Przez 12 lat był niepodnoszony, w związku z tym zasiłek pielęgnacyjny, otrzymywany przez osoby niepełnosprawne, był różny od świadczenia pielęgnacyjnego, które wypłacał ZUS, które było corocznie waloryzowane. My próbujemy tę różnicę zniwelować. Chcemy to zrobić w dwóch krokach i ten pierwszy krok będzie 1 listopada tego roku – zaznaczyła w wystąpieniu.


Wzrośnie nie tylko zasiłek pielęgnacyjny
Rafalska zapowiedziała także podniesienie specjalnego zasiłku opiekuńczego. – Wzrośnie w nowym okresie zasiłkowym, a więc od 1 listopada tego roku, specjalny zasiłek opiekuńczy o 100 zł (...). Wzrośnie też zasiłek dla opiekuna, również o 100 zł.

– Mówimy o tych świadczeniach, które otrzymują opiekunowie zajmujący się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, nie dziećmi niepełnosprawnymi – dodała.

Minister zapowiedziała również, że jednym z elementów systemu będą programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami finansowane z funduszu solidarnościowego. Od stycznia 2019 r. na ten fundusz odprowadzane będą pieniądze z Funduszu Pracy.
Źródło: Business Insider
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE