Macierzyński w Polsce to grosze? Rekordzistka dostaje kwotę, od której kręci się w głowie

Rekordowy zasiłek macierzyński w Polsce wynosi 66 tysięcy miesięcznie.
Rekordowy zasiłek macierzyński w Polsce wynosi 66 tysięcy miesięcznie. Prawo autorskie: ondrooo / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wszelkie dyskusje o wysokości zasiłków macierzyńskich w Polsce dotyczą tak naprawdę prób wyłudzania pieniędzy z ZUS-u. Trudno się dziwić – to nagminna praktyka, dlatego kontrole stały się normą. Wątpliwości w urzędnikach mogą wzbudzać wysokie zarobki świeżo upieczonych mam. Nie oznacza to jednak, że ZUS nie wypłaca wysokich zasiłków.


Jak podaje dziennik "Fakt", rekordzistką macierzyńskiego w Polsce jest pewna mama z Warszawy, która otrzymuje ponad 66 tysięcy złotych miesięcznie. Na drugim miejscu jest wrocławianka – jej zasiłek macierzyński wynosi ponad 37 tysięcy złotych. Prawie tyle samo otrzymuje pewna mama z Poznania. Jak to możliwe?

Zasady przyznawania zasiłków macierzyńskich są dość proste. – Wysokość wypłacanego zasiłku wynika wprost z uzyskiwanego wynagrodzenia, od którego odprowadzane są składki – wyjaśnia w rozmowie z "Faktem" Wojciech Andrusiewicz rzecznik ZUS. – Dlatego tak istotne jest, aby całość naszych zarobków była legalna i nie wypłacana pod tzw. stołem – dodaje. W przypadku osób prowadzących jednoosobowe firmy, zasiłki wypłacane są na podstawie kwoty, od której odprowadzane są składki.

Z pewnością kobiety, które otrzymują rekordowe zasiłki macierzyńskie są po prostu pracowniczkami bardzo wysokich szczebli, lub mają świetnie prosperujące firmy. Jednak nie tylko tym kilku paniom się powodzi. Średnia wysokość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego wynosi 2230 zł miesięcznie, jednak ZUS podkreśla, że kwota ta rośnie z roku na rok. Jak obliczyli eksperci z Centrum im. Agama Smitha koszt wychowania dziecka w Polsce to ok. 210 tys. zł.


W Polsce macierzyński należy się każdej kobiecie, bez względu na rodzaj zatrudnienia. Nie może on wynosić mniej niż 1000 zł miesięcznie.

Przeciętne wynagrodzenie to niemal 4,5 tysiąca złotych brutto. W 2017 roku urodziło się o 20 tysięcy dzieci więcej niż w ubiegłym roku. To łącznie daje wynik 36 mln zł więcej na macierzyński w 2018 roku.
Źródło: fakt.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

Narodowe smażenie dzieci

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE