UOKiK ostrzega, czego nie kupować na Dzień Dziecka. Warto go posłuchać

Jakie zabawki dla dzieci są bezpieczne?
Jakie zabawki dla dzieci są bezpieczne? Prawo autorskie: alexmak72427 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku rodzice główkują, co podarować dziecku, żeby wywołać uśmiech na jego twarzy. Tym bardziej, w dzisiejszych czasach dzieci "mają wszystko" i coraz trudniej je zaskoczyć. Zatracając się w poszukiwaniach prezentu idealnego, rodzice zapominają o jednym: bezpieczeństwie. Okazuje się, że prawie jedna trzecia zabawek nie nadaje się do zabawy i nie spełnia wymaganych norm.


W pierwszym kwartale 2018 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrole zabawek w 8 województwach. Wzięto pod lupę 222 zabawki oferowane przez 92 przedsiębiorców, zarówno sklepy, jak i hurtownie. Zdecydowana większość badanych produktów, ponad 80 proc., została sprowadzona do Polski spoza Unii Europejskiej. Wyniki kontroli nie pozostawiają złudzeń: inspektorzy mieli zastrzeżenia aż do jednej trzeciej sprawdzonych zabawek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaleca, by przed zakupem zabawki dla dziecka sprawdzić, czy dany produkt jest dla niego odpowiedni. Należy zastanowić się, czy:

– zabawki są dostosowane do wieku dziecka. Należy kupować tylko takie, które są odpowiednie na jego etapie rozwoju. Producenci często wskazują na opakowaniu zalecany wiek, w jakim dzieci powinny się nimi bawić.
– zabawki nie mają małych części. Najmłodsze dzieci mogłyby się nimi udławić.
– linki lub sznurki w zabawkach, np. huśtawkach, nie są za długie. W zabawkach przeznaczonych dla maluchów poniżej trzech lat sznurki mogą mieć maksymalnie 22 cm. W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie, natomiast węzły nie mogą się łatwo rozwiązywać.
– zabawki nie mają ostrych krawędzi lub wystających elementów.
– do opakowania dołączono instrukcję. Powinny ją mieć m.in. rowerki, hulajnogi, huśtawki. Jeśli produkt wymaga samodzielnego złożenia, konieczna jest instrukcja montażu w języku polskim.
– na zabawkach jest znak CE. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa.
– zabawki nie znajdują się w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPEX. Niebezpieczną zabawkę możesz również zgłosić do Inspekcji Handlowej lub UOKiK.
Wygląda na to, że z roku na rok wzrasta liczba nieprawidłowości wykrytych w zabawkach. W 2017 roku inspektorzy przestrzegali przed jedną czwartą przebadanych zabawek, w tym roku – przed jedną trzecią.

Pluszaki z pękniętymi szwami, lalki ze szkodliwymi ftalanami, ostre krawędzie i małe elementy, które łatwo połknąć – to tylko kilka z nieprawidłowości, jakie wykryła w zabawkach Inspekcja Handlowa. Zanim kupisz dziecku prezent na Dzień Dziecka, zastanów się dwa razy i wybierz zabawkę, która będzie cieszyć, nie stwarzać zagrożenie.
Źródło: UOKiK
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE