Ministerstwo rodziny bierze na cel alimenciarzy. Dostanie się tym, którzy ich kryją

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała zmiany w ściąganiu długów alimentacyjnych
Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała zmiany w ściąganiu długów alimentacyjnych Fot. Sławomir Kaminski/Agencja Gazeta
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza wprowadzić zmiany, które pozwolą skuteczniej ściągać długi alimentacyjne. Tym razem resort zamierza uderzyć m.in. w tych, którzy "kryją" dłużników, zatrudniając ich na czarno.

– Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci. Trzeba skończyć z akceptacją sytuacji, że jest przyzwolenie do tego, że stosujemy szereg wybiegów, żeby nie wywiązać się z obowiązku wobec własnych dzieci – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Jak przyznała, ściągalność alimentów poprawiła się w ostatnim czasie. Coraz mniej rodziców unika płacenia alimentów, a co za tym idzie zmniejsza się wysokość długów alimentacyjnych. W pierwszej połowie roku zadłużenie nowych dłużników trafiających do Krajowego Rejestru Długów sięgało od 150 do 180 mln zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach poziom zadłużenia zmalał i wyniósł niemal dwa razy mniej – od 90 do 106 mln zł.

Minister podkreśliła, że mimo iż ściągalność należności budżetu państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosła z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 24,9 proc. w 2017 r., to nadal nie jest to zadowalający poziom. Dlatego też resort pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które miałyby przyczynić się do poprawy sytuacji.


Koniec z ukrywaniem dochodów
Jedną z propozycji ministerstwa rodziny jest aktywizacja dłużników alimentacyjnych, m. in. przy robotach publicznych. Resort zapowiada także podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego do poziomu 800 zł. Zmiana miałaby wejść w życie we wrześniu 2019 r.

Jak podaje money.pl nowe prawo ma utrudnić też alimenciarzom ukrywanie dochodów. Projekt ministerstwa zakłada wprowadzenie kar finansowych dla pracodawców, którzy zatrudniają dłużników alimentacyjnych "na czarno" lub wypłacają im część pensji "pod stołem". W ten sposób pracodawcy utrudniają, a nawet uniemożliwiają egzekucję komorniczą pieniędzy, które powinny trafić do dzieci dłużnika.

Rozwiązanie to ma wejść w życie wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Jak zapowiedziało ministerstwo rodziny, projekt zmian w najbliższym czasie trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Źródło: money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE