W obawie przed epidemią, ruszyły darmowe szczepienia. MZ informuje o zagrożeniu chorobą

Dziś ruszają szczepienia dla zagrożonego rejonu.
Dziś ruszają szczepienia dla zagrożonego rejonu. Prawo autorskie: grinvalds / 123RF Zdjęcie Seryjne
Odra dotarła do naszego kraju. Chorzy to trójka dzieci i pediatra. WHO za główną przyczynę uznaję odmowę szczepień. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie robi wszystko, by ochronić przed dalszym rozwojem choroby. O zagrożeniu informował białoruskie Ministerstwo Zdrowia miesiąc temu, ognisko choroby to oddalone ok. 20 km od Polski Wołkowysku.

Tymczasowo zamknięty oddział pediatryczny, pacjenci przeniesieni na inne oddziały lub wypisani do domów, pracownicy na zwolnieniach lub urlopach – to skutki panującej odry. – Przewidujemy, że oddział wznowi działalność 22 kwietnia. Wszyscy pracownicy pediatrii są na zwolnieniach zdrowotnych bądź na urlopach – poinformowała Katarzyna Śmiałek-Kędzia z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie.

Sytuacja jest poważna. – Uświadamiamy mieszkańców, jak chronić się przed zakaźną chorobą. Zaangażowaliśmy w to placówki oświatowe, wójtów, ośrodki zdrowia. Wszystkie nasze działania zmierzają do przerwania łańcucha zakażeń, żeby nie dopuścić do kolejnych zachorowań - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" Ewa Żóraw, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie.

Ruszają bezpłatne szczepienia
Jest na tyle niebezpiecznie, że sanepid postanowił zlecić darmowe szczepienia dla mieszkańców gminy Galewice przeciwko odrze, śwince i różyczce. Lekarz rodzinny wytypuje osoby, które muszą się im poddać. Dodatkowo, ruszyła akcja informacyjna w całym powiecie. – Uświadamiamy mieszkańców, jak chronić się przed zakaźną chorobą. Zaangażowaliśmy w to placówki oświatowe, wójtów, ośrodki zdrowia – mówi Ewa Żóraw. – Wszystkie nasze działania zmierzają do przerwania łańcucha zakażeń, żeby nie dopuścić do kolejnych zachorowań – dodaje.


Kto "winny"?
Nie wiadomo, czy osoby, które na odrę zachorowały były zaszczepione. Jednak WHO nie ukrywa, że nie poddawanie się odpowiednim szczepieniom to wciąż problem Europy i przyczyna rosnącego zagrożenia. – Każdy kolejny przypadek odry to przypomnienie, że niezaszczepione dzieci i dorośli - niezależnie od tego, gdzie żyją - są zagrożeni i mogą zarażać tych, dla których szczepionka może być niedostępna - tłumaczy dr Zsuzsanna Jakab, przewodnicząca europejskiego regionu WHO. – Choroba będzie się rozprzestrzeniać po Europie dopóty, dopóki każdy kraj nie osiągnie odpowiedniego poziomu immunizacji – dodaje.

Źródło: Dziennik Łódzki
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE