Jedyna w Polsce szkoła, która humanistów kształci w Pracowni LEGO

Pracownia z klockami Lego w Niepublicznej Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego.
Pracownia z klockami Lego w Niepublicznej Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego. Materia prasowe
Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim to niepubliczna placówka, która oferuje więcej niż przeciętna szkoła. Choć o kreatywnym wykorzystaniu klocków LEGO mówi się już od dawna, oni zdecydowali się na taki krok jako jedyni w Polsce. Po rozmowach, trwających pół roku dyrekcja szkoły postanowiła wykorzystać popularne klocki LEGO do kształcenia. Zadziwiające, że w ten sposób edukowane są dzieci szkoły podstawowej, ale też liceum.


Może być atrakcyjniej
Na świecie do procesu nauczania klocki LEGO wykorzystuje się od 35 lat. W USA korzysta z nich blisko 20 tys. szkół. Do Polski rozwiązania proponowane przez LEGO Education zostało wprowadzone w 2001 rok.

W Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim klocki towarzyszą na zajęciach, zarówno przedszkolakom, jak i licealistom. Wykorzystywane są specjalne zestawy klocków, których żaden rodzic nie kupi w regularnej sprzedaży.

Co przekonało dyrektorkę szkoły, Kingę Wnuk o wprowadzeniu LEGO do nauczania? – Nasza przygoda z LEGO Education zaczęła się trzy lata temu. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć te rozwiązania w praktyce. Tym bardziej cieszy nas to, że zostaliśmy zauważeni i wybrani. Doceniono dobre wyniki edukacyjne naszych uczniów oraz stosowanie rozwiązań LEGO na wszystkich poziomach kształcenia –tłumaczy.


Szkolna pracownia z klockami Lego
Klocki LEGO dają mnóstwo możliwości. Przestają kojarzyć się wyłącznie z zabawą. Coraz częściej widzimy kreatywne wykorzystanie klocków w nauce. Matematyka może być prostsza, gdyby dzieci uczą się jej z wykorzystaniem klocków. Metoda jest stosowana w nauce ułamków i mnożenia.

Silne wspieranie kreatywności
Klocki LEGO uatrakcyjniają proces nauczania. Pytanie w jaki sposób? Światowa firma klocków, 35 lat temu podjęła decyzję, że we współpracy z nauczycielami i specjalistami z dziedziny dydaktyki stworzą pomoce edukacyjne. W ten sposób asortyment produkowanych powiększył się i objął produkty przeznaczone dla starszych grup wiekowych. Dzisiaj dostępne są rozwiązania wspierające w nauce na każdym poziomie, od przedszkola, przez licea, aż po uczelnie wyższe! Klocki LEGO stały się użyteczne w każdej dziedzinie. Już nie tylko w matematyce, a także w nauce języków obcych czy nawet humanistyki.

Zadania matematyczne wreszcie mogą dać frajdę. Już od dawna wiadomo, że samo czytanie i słuchanie nauczyciela to za mało. LEGO znalazło na to sposób. Dali dzieciom szansę, by w klasie miały możliwość używać swoich różnych zmysłów, a zajęcia były też dobrą zabawę. Gdy temat dotyczy np.: konstrukcji, uczniowie je budują. Dzięki temu nauczania jest efektywniejsze, ale także daje możliwości odkrywania swoich własnych talentów. Mając do wykonania różne zadania, uczniowe w lepszym stopniu poznają samych siebie.

Niedawno, uczniowie "Konarskiego" przeprowadzili pokaz wykorzystywania w nauczaniu popularnych klocków z linii LEGO Education podczas konferencji w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach.
Szkolna pracownia z klockami LEGO w Ostrowcu Świętokrzyskim to pierwsze takie miejsce w kraju. Czy inne polskie szkoły zainspirują się pomysłem?

Może cię zainteresować także: Zabawa klockami Lego wspiera rozwój mowy


Źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE