50 zł za gminny żłobek. Tak chcą zachęcić młode mamy do powrotu do pracy

Punkty opieki są przeznaczone dla dzieci od 20 tygodnia do 3 lat
Punkty opieki są przeznaczone dla dzieci od 20 tygodnia do 3 lat fot. pixabay.com/LRCL
Władze województwa pomorskiego postanowiły wspomóc młode mamy, które chcą wrócić do pracy, ale nie mają z kim zostawić dziecka. W tym celu w lipcu uruchomione zostaną Gminne Punkty Opieki Dziennej.

W ramach programu, na który województwo otrzymało środki z funduszy unijnych, utworzono siedem placówek. Po dwa punkty powstaną w gminach Lisewo i Chełmża, natomiast trzy w gminie Płużnica.

– Postanowiliśmy, wspólnie z dwiema partnerskimi gminami, przystąpić do tego projektu w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców. W naszej gminie powstaną dwa punkty – jeden w domu u wybranego opiekuna dziennego, a drugi w pomieszczeniu należącym do gminy, które obecnie stoi niewykorzystane. Kiedyś było tam mieszkanie. Mamy pieniądze na jego remont – mówi Agnieszka Dalke, inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i promocji w Urzędzie Gminy Lisewo.

Gminny punkt opieki to nic innego, jak forma żłobka, w którym będą mogły przebywać dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat.

– W każdym punkcie będziemy mogli przyjąć od trzech do pięciu dzieci. Opiekę do dziesięciu godzin dziennie sprawować będą wykwalifikowane opiekunki. W tym celu przeszkolonych zostanie szesnaście osób, a następnie zatrudnionych od ośmiu do dwunastu – poinformował Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.

Punkty żłobkowe mają zostać otwarte w lipcu. W kwietniu ma ruszyć rekrutacja na opiekunów dziennych. Każdy kandydat będzie musiał przejść specjalny 160-godzinny kurs przygotowujący do pracy z dziećmi.

Ile kosztuje żłobek
W najbliższym czasie ruszyć ma także rekrutacja dla rodziców, którzy chcieliby posłać dziecko do jednego z gminnych punktów opieki. – W pierwszej kolejności zgłosić się będą mogły osoby korzystające ze świadczeń z GOPS-u, możemy w czasie rekrutacji brać pod uwagę także dochód rodziny. Wkrótce opracujemy regulamin – dodaje Agnieszka Dalke.


Głównym celem projektu jest stworzenie warunków, aby mamy mogły wrócić na rynek pracy po urlopach macierzyńskich czy rodzicielskich. – Bardzo chętnie przystąpiliśmy do tego projektu, ponieważ zainteresowanie jest duże. Przedszkola mamy od wielu lat, a żłobków nie było – podkreśla Dalke.

Przez pierwsze dwa lata punkty będą finansowane ze środków unijnych. Rodzice będą płacili jedynie 50 złotych jako wkład własny. Kolejne dwa lata zadanie będzie finansowane przez gminy i rodziców.
Źródło: pomorska.pl
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE