Epidemia tuż pod granicą. Jedna z najgroźniejszych chorób może dotrzeć do Polski

Odra to jedna z najbardziej zakaźnych chorób
Odra to jedna z najbardziej zakaźnych chorób Prawo autorskie: grinvalds / 123RF Zdjęcie Seryjne
Służby medyczne z Wołkowyska, miasta leżącego 20 km od polsko-białoruskiej granicy, biją na alarm – grozi nam epidemia odry! Odnotowano już 24 przypadki choroby, a dziesięć dni wystarczyło, aby liczba chorych wzrosła trzykrotnie.


Epidemia odry 2018?
– Według stanu na 15 marca laboratorium potwierdziło 24 przypadki odry. Stan wszystkich chorych jest oceniany od lekkiego do średniego – potwierdza biuro prasowe białoruskiego Ministerstwa Ochrony Zdrowia. Według danych resortu 80 proc. chorych nie było zaszczepionych.


– Sytuacja z odrą jest trudna na całym kontynencie – alarmuje Europejskie Centrum Kontroli i Profilaktyki Zachorowań. W lutowym raporcie Centrum podaje, że w ubiegłym roku w 30 europejskich krajach odnotowano prawie 15 tys. przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w 2016 roku było to niespełna 5 tys. przypadków. Oznacza to, że liczba zachorowań zwiększyła się trzykrotnie.

Do wybuchu nowych epidemii przyczynia się przede wszystkim niski wskaźnik szczepień – podkreśla Centrum. Największa liczba chorych jest obecnie w Serbii. Francuska Agencja Prasowa podaje z kolei, że we Francji na odrę zmarła 32-letnia kobieta, która nie była wcześniej szczepiona. Kilka miesięcy temu informowałyśmy też o 10-miesięcznym dziecku, które zmarło na odrę.


80 proc. chorych na odrę nie było szczepionych
Pod koniec 2017 roku odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na odrę Ukrainie, a od początku obecnego zarejestrowano tam ponad 4 tys. chorych. Mimo to władze w Kijowie nie zamierzają na razie ogłaszać epidemii. Także władze Białorusi twierdzą, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o poważnym zagrożeniu.

Jednak lekarze zgadzają się, że obecna sytuacja wynika z odmowy szczepień. Według danych białoruskiego ministerstwa zdrowia 80 proc. chorych nie było zaszczepionych.

Także w Polsce padają rekordy, jeśli chodzi o liczbę nieszczepionych dzieci. Tylko w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano aż 25,3 tys. odmów szczepień. To więcej niż w całym 2016 roku.
Według ekspertów rosnąca liczba niechętnych szczepieniom rodziców to prosta droga do powrotu chorób zakaźnych. Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji szacuje, że jeśli liczba nieszczepionych dzieci dalej będzie wzrastać, za sześć lat w Polsce może wybuchnąć epidemia.

Odra – objawy i przebieg
Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Do przenoszenia wirusa dochodzi drogą kropelkową, czyli tak, jak przy grypie czy anginie. Zakaźność tej choroby jest bardzo wysoka i szacuje się, że na całym świecie z powodu odry umiera rocznie milion osób.

Odra przebiega w czterech stadiach. W pierwszym, zwanym okresem wylęgania, przebiega bezobjawowo. W okresie nieżytowym mamy do czynienia z trzydniową gorączką przekraczającą 39 stopni, katarem, kaszlem i nadwrażliwością na światło. W końcu pojawia się wysypka – najpierw drobna i jasnoróżowa, z czasem zmienia kolor na ciemniejszy, a plamy stają się większe. Po 4-5 dniach nadchodzi okres zdrowienia, wysypka zaczyna blednąć i zanikać, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne łuszczenie się skóry. Gorączka cofa się i ustępują również pozostałe objawy.

Odra najgroźniejsza jest dla małych dzieci. Dla dzieci starszych i osób dorosłych najbardziej niebezpieczne są powikłania – zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i wiele, wiele innych.
Źródło: Polsat News

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE