Słowo "mama" znika z kartek na Dzień Matki. "Może być krzywdzące"

Dzień Matki może zmienić na Dzień Opiekuna
Dzień Matki może zmienić na Dzień Opiekuna pixabay.com/PublicDomainPictures
Coraz więcej mówi się o równości płci w pracy, w domu, w polityce. Są jednak obszary, w których dążenie do równouprawnienia nadal budzi ogromne emocje. W sieci rozgorzała burza wokół Dnia Matki, który nie podoba się środowiskom LGBT. Naprzeciw ich oczekiwaniom postanowiła wyjść sieć brytyjskich supermarketów Waitrose i wprowadziła "neutralne płciowo" kartki na Dzień Matki.


"Happy You Day" – czyli "Szczęśliwego Twojego Dnia" – taki napis widnieje na kartce, którą dziecko może podarować rodzicowi z okazji Dnia Matki.

Sieć informuje, że celem wprowadzenia "neutralnej pod względem płci" pocztówki do oferty było "poszerzenie grona osób, które mogą otrzymać taką kartkę, bez względu na to, czy jest to babcia, czy transseksualna mama".
Nietypowe kartki można znaleźć nie tylko w Waitrose. Inne sklepy internetowe, jak np. Scribbler, mają w swojej ofercie pocztówki z hasłami: "Dwie mamusie są lepsze niż jedna" – dla par jednopłciowych, czy "Tato, dzięki za bycie niesamowitą mamą" – skierowane m.in. do samotnych ojców.

Zmiany w obchodach Dnia Matki zostały zapoczątkowane przez środowiska LGBT (skrót od Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender), które postulują także odejście od określenia Dzień Matki. Twierdzą, że może być ono krzywdzące dla "niestandardowych rodzin" i proponują wprowadzenie nowej nazwy – np. Dzień Opiekuna.

Inną genderowo neutralną nazwę – Dzień Wyjątkowej Osoby – wprowadzono już w kilku brytyjskich szkołach, m.in. w Durham i Peterborough.
Źródło: nczas.com, Daily Mail
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...