We Włoszech zmarło już 98 osób, a na Słowacji zamknięto 300 szkół. Niepokojące doniesienia

Epidemia grypy 2018 r.
Epidemia grypy 2018 r. Fot. eunika / 123RF Zdjęcie Seryjne
Niestety zewsząd dochodzą złe wiadomości. „Time” porównał obecną sytuację do jednej z najgorszych i porównał ją do epidemii w 2009 r. związanej ze świńską grypą.

Epidemia grypy 2018
98 osób zmarło we Włoszech z powodu powikłań po grypie, a 530 osób zakwalifikowano jako ciężko chore. Coraz więcej przypadków zachorowań na grypę wymaga hospitalizacji, gdyż stan pacjentów szybko się pogarsza. Eksperci szacują, że od początku jesieni ubiegłego roku, we Włoszech zachorowało ponad 5 mln osób i może to być najgorszy sezon od kilkunastu lat.

Na Słowacji sytuacja jest równie poważna. Słowacki Urząd Zdrowia Publicznego poinformował o epidemii grypy. Ostatni tydzień bił rekordy w liczbie chorych zgłaszających się lekarzy. W ciągu 7 dni zdiagnozowano grypę u 19 tys. osób, w związku z tym wprowadzono obostrzenia. Zamknięto około 300 szkół oraz wprowadzono zakaz odwiedzin chorych w szpitalach. Rzeczniczka Urzędu Zdrowia Publicznego apeluje, by ludzie, którzy obserwują pogarszające się samopoczucie, starali się izolować i nie przebywać w dużych skupiskach ludzi.

W USA także sytuacja staje się dramatyczna. Co trzynasta wizyta w zeszłym tygodniu, jak podaje raport rządowy, dotyczyła gorączki i kaszlu. To najwyższy poziom choroby od 2009 r. Wszystko to spowodowane jest odmianą grypy, która powoduje więcej powikłań wymagających hospitalizacji. Lekarze są zaskoczeni liczbą chorych i deklarują, że 1/4 pacjentów w szpitalach to pacjenci z grypą.


Epidemia grypy w Polsce 2018
W Polsce dane za pierwsze dni lutego także wyglądają przerażająco. W ciągu jednego tygodnia z powodu grypy zmarły cztery osoby — poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Zarejestrowano ponad 270 tys. przypadków i podejrzeń zachorowań na grypę. W ubiegłym roku zachorowało blisko 5 mln osób. Największą zapadalność odnotowano na Pomorzu, w Małopolsce i Wielkopolsce.

Najważniejsze jest, by nie bagatelizować objawów. Gorączka i kaszel utrzymujący się przez kilka dni bez wyraźnej poprawy powinny być wyraźnym sygnałem, że powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza. Powikłania po grypie są niekiedy bardzo poważne i zagrażające życiu. Szczepienia, higiena i dbanie o odporność - te trzy rozwiązania, powinny być przestrzegane przez wszystkich.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE