Często zaczyna się od bólu głowy. Każdego dnia w Polsce rośnie liczba chorych. Czy to już epidemia?

Epidemia grypy 2018  – powinniśmy się niepokoić?
Epidemia grypy 2018 – powinniśmy się niepokoić? Flickr.com / Stella Dauer / CC BY-SA 2.0
Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na grypę. Dane z Państwowego Zakładu Higieny nie pozostawiają złudzeń – niemal w całym kraju liczba zachorowań jest znacznie większa niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Czy możemy już mówić o epidemii?

Czy to epidemia grypy 2018? Rośnie liczba zachorowań
Styczeń to początek szczytu zachorowań, który przypada na pierwsze trzy miesiące roku. To, co najbardziej niepokoi lekarzy, to przede wszystkim wzrost zachorowań na grypę wśród dzieci. To one są najbardziej narażone na niebezpieczne powikłania po grypie, a dane Państwowego Zakładu Higieny pokazują, że z roku na rok rośnie liczba zachorowań właśnie wśród najmłodszych. Jednak czy można już mówić o epidemii grypy?

W okresie od 16 do 22 stycznia 2018 r. w Polsce zarejestrowano aż 162,975 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 60,6 na 100 tys. ludności – informuje Państwowy Zakład Higieny. W ciągu ostatniego tygodnia najwięcej zachorowań odnotowano a województwie mazowieckim – 30481. Nieco mniej w województwie pomorskim (25825) i wielkopolskim (21835). To znaczący wzrost w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku.

Jakie są objawy grypy?
Do najczęstszych objawów grypy należą:
– wysoka gorączka (powyżej 38˚C)
– złe samopoczucie
– ból głowy
– ból mięśni
– objawy ze strony układu oddechowego, np. kaszel, ból gardła, duszność

W czasie choroby często dochodzi do zapalenia oskrzelików u niemowląt i małych dzieci.

Jak skutecznie zapobiegać grypie i uniknąć epidemii grypy?
Najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przeciwko grypie jest szczepienie. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zaszczepić powinien się każdy, kto chce uniknąć zachorowania na grypę, a w szczególności zdrowe dzieci od 6. miesiąca życia, seniorzy powyżej 55. roku życia, kobiety w ciąży lub planujące ciążę, diabetycy i osoby o obniżonej odporności (np. po przeszczepie). Szczepienie należy powtarzać co sezon, ponieważ w związku z szybkimi mutacjami genetycznymi wirusa grypy skład szczepionek jest co roku uaktualniany. Więcej o szczepieniach dowiesz się z kalendarza szczepień 2018.


Żeby zapobiegać grypie, należy również przestrzegać podstawowych zasad higieny, takich jak częste i dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety czy przed spożywaniem posiłków, korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych czy zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Państwowy Zakład Higieny
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE