Nowe wytyczne dotyczące podawania dzieciom napojów

Soki nie są napojem wskazanym dla niemowląt i małych dzieci.
Soki nie są napojem wskazanym dla niemowląt i małych dzieci. Prawo autorskie: nick_thomps / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czym zaspokajasz pragnienie swojego niemowlaka? Wodą? Mlekiem? Sokiem? Z jednej z tych trzech form zrezygnuj jak najszybciej.


Złudne zdrowie
Amerykańska Akademia Pediatryczna wystosowała nowe wytyczne dotyczące podawania dzieciom soków. Zmiany są poważne. AAP jasno określiło, że nie zaleca podawania soków dzieciom poniżej pierwszego roku życia.

Na decyzję mają wpływ dwa czynniki: otyłość i próchnica. Prowadzone przez lata obserwacje potwierdziły, że spożywane przez dzieci soki znacząco przyczyniają się do rozwoju obydwu schorzeń.

AAP w raporcie zawarło również wytyczne dotyczące starszych dzieci, w ich przypadku spożycie soku powinno zawierać się w granicach:

– U dzieci od 1 do 3 roku życia dzienna porcja soku – nie więcej niż ok. 120 ml.

– Od 4 do 6 roku życia – porcja dzienna to przedział od 120 do 180 ml.

– I w ostatniej grupie wiekowej od 7 do 18 roku życia – ok. 240 ml soku dziennie.


Podstawowy błąd
W raporcie szczególną uwagę zwrócono na potrzebę zastąpienia soków świeżymi owocami. Między jednym a drugim produktem błędnie stawia się znak równości, tymczasem sok nie jest odpowiednim zamiennikiem owocu.

Soki nie wzbogacają diety dziecka w żadne wartości odżywcze. A rozwijający się mały człowiek potrzebuje ich w szczególności. To, co można natomiast w nich znaleźć z całą pewnością to zbyt duże ilości cukru.

Konkluzja? Niemowlęta do pierwszego roku życia powinny zaspokajać pragnienie mlekiem (najlepiej mamy), ewentualnie mieszanką oraz wodą. A starszakom warto ograniczać spożycie soków, szczególnie że każdy kartonik ze słomką takiego napoju to bagatela ok. 200 ml.
Źródło: American Academy of Pediatrics
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...