Zwlekasz z ciążą? To dobrze! Kolejny argument za późnym macierzyństwem

Mama całuje niemowlę
Mama całuje niemowlę Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dziecko po 30. a nawet bliżej 40. to, jak się okazuje, znakomity pomysł. Starsze mamy są świetne - to wiemy. Ale teraz zostało to udowodnione naukowo.


Wyniki badań opublikowano w European Journal of Developmental Psychology. Naukowcy wzięli pod lupę 5000 duńskich mam i ich pociech. Przyglądano się zachowaniom dzieci, gdy miały 7, 11 i 15 lat. Wnioski? Im później kobiety zostawały matkami, tym mniej ich dzieci miały problemów emocjonalnych w wieku 7 i 11 lat. Różnic nie zauważono jedynie w przypadku dzieci 15-letnich. No cóż, wiek nastoletni rządzi się w końcu swoimi prawami...


Dlaczego dzieci starszych mam rzadziej borykały się z trudnościami w kontaktach społecznych i sprawiały mniejsze problemy wychowawcze? Według badaczy to efekt większej cierpliwości, jaką wykazują się bardziej dojrzałe kobiety.
prof. Dion Sommer, autor badań

Ludzie z wiekiem stają się bardziej elastyczni, tolerancyjni, lepiej też radzą sobie z własnymi emocjami. Dzięki tym cechom rodzic może stworzyć dziecku bardzo korzystne warunki do rozwoju psychospołecznego.Oczywiście, wiek mamy to tylko jeden z wielu czynników, jakie wpływają na rozwój dziecka. Ale gdy coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę w okolicach 40., dobrze wiedzieć, że późne macierzyństwo ma tyle plusów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...