Kobieta przecież nie wie, do czego służy komputer. Nowy spot MEN to chyba jakaś kpina!

Dziewczynki do garów, a chłopcy niech uczą się programować.
Dziewczynki do garów, a chłopcy niech uczą się programować. Zrzut z ekranu You Tube/MEN
Dalej śmiało, utrwalajcie te bezsensowne stereotypy – kobiety do garów, a mężczyźni okażą się wtedy dla nich wspaniałomyślni i zaprogramują urządzenia domowe tak, by ułatwić im życie. Bo kobieta przecież nie wie, do czego służy komputer.


Na tapczanie siedzi leń...
Dobra szkoła#3 – pod takim hasłem w internecie pojawił się najnowszy spot reklamujący zmiany w edukacji. Jego twórcy pragną przekonać wszystkich, w jaki sposób zmiany w oświacie wpłyną na rozwijanie wśród uczniów umiejętności informatycznych, w tym nauki programowania. W filmie zamiast grupy uczniów, pojawia się jednak tylko jeden chłopiec siedzący przy laptopie i obserwujący poczynania mamy. Zamiast zwlec się z kanapy i pomóc, pisze szybki program i uruchamia sprzęty, które jak wynika z przekazu, ułatwią życie jego mamie.
Cudowny i empatyczny młody człowiek, można by powiedzieć. Czemu jednak na jego miejscu nie siedzi dziewczynka? Czy dlatego, że jest zbyt głupia, by nauczyć się programowania? Czy nie ma po prostu na to czasu, bo kiedy jej brat siedzi i uczy się przy komputerze, ona pomaga w obowiązkach domowych?
Więcej czasu dla mamy, bo ma za dużo sprzątania
Tu naprawdę nie chodzi o feministyczne gadki o tym, jak to postrzega się kobiety. Tu chodzi o utrwalanie przestarzałych stereotypów w umysłach dzieci. „Mamo, zainstalowałem ci taki system, żebyś miała więcej czasu dla mnie”. Owszem, kobiety, na których barkach składa się większość obowiązków, często narzekają na brak czasu, ale czy taki spot nie utwierdza młodych ludzi, że tak to właśnie powinno wyglądać w statystycznej rodzinie. A wystarczyłoby w tym filmiku dać obrazek sprzątającej rodziny z mamą i tatą na czele oraz pomagającymi im dziećmi, które nagle wpadają na pomysł, by stworzyć program, ułatwiający życie wszystkim.

Czy ten spot przekonał was, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, powinno się jeszcze wiele nauczyć?

źródło: You Tube/Informacje MEN

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...