Dzieci szczepione będą miały większą szansę dostać się do przedszkola? Nowy pomysł radnego

Radny z Krakowa chce przyjąć inne kryteria przyjmowania do przedszkola.
Radny z Krakowa chce przyjąć inne kryteria przyjmowania do przedszkola. bialasiewicz / 123RF
Decyzja o przyjęciu takich kryteriów w ramach przyznawania miejsc w przedszkolach, na pewno wywoła burzę. Rodzice szczepiący dzieci i ci, którzy z różnych względów odmawiają tego, na pewno będą mieli odmienne zdanie.


Więcej punktów za szczepienie dzieci
Radny z Krakowa zaproponował poprawkę do projektu uchwały w sprawie rekrutacji do przedszkoli. Według niego, najważniejszym i najwyżej punktowanym kryterium powinno być to, czy rodzice szczepią swoje dziecko i dbają o jego zdrowie. Za zaświadczenie w tej sprawie, dziecko otrzymałoby bowiem aż 7 punktów, czyli znacznie więcej, niż za choćby wybór przedszkola na podstawie miejsca zamieszkania (6 pkt.).
Nie wiadomo, czy radnemu Wantuchowi uda się przeforsować swoją propozycję, gdyż jak donosi news.krakow, jest to już drugie podejście. Jego projekt zawiera 7 stron, na których przekonuje, że ze względu na rosnącą liczbę osób, które unikają szczepienia swoich dzieci, stają się one zagrożeniem dla tych, które z przyczyn zdrowotnych nie mogły poddać się szczepieniom. - Celem poprawki jest skłonienie rodziców do wykonywania szczepień ochronnych. To kryterium miałoby działać jak straszak, że maluch może nie dostać się do wybranej placówki, ale nie zamykałoby przed dzieckiem drzwi przedszkola, bo i tak ustawowo każdy musi zostać przyjęty – tłumaczy Wantuch.

Antyszczepionkowcy nie pozwolą na takie zmiany
Czy projekt zostanie przyjęty? Nie ma on zbyt dużych szans. Podobną zasadę chcieli wprowadzić dwa lata temu w Częstochowie, ale decyzja została uchylona przez wojewodę. Nawet jeżeli udałoby się go przeforsować, na pewno "antyszczepionkowcy" ruszą do ataku. Sprawa nie jest prosta, bo występuje konflikt w postaci prawa do ochrony zdrowia, który zakłada obowiązek szczepień, a prawem do edukacji, nakładającym na samorząd obowiązek zapewnienia miejsc dla wszystkich dzieci.

źródło: News Kraków

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!