Ile płacą rodzice za unikanie obowiązkowych szczepień? Dochodzi do zajmowania kont bankowych

Rodzice, którzy uchylają się od szczepień obowiązkowych protestują przeciwko wysokim karom.
Rodzice, którzy uchylają się od szczepień obowiązkowych protestują przeciwko wysokim karom. perutskyi / 123RF
Oburzeni rodzice złożyli petycję do wojewody. Ruchy antyszczepionkowe protestują, twierdząc, że to łamanie praw konstytucyjnych. Nie wszystkich to jednak oburza, są tacy, którzy się cieszą.


Kary sięgają nawet kilku tysięcy złotych
Kary za nie szczepienie dzieci sięgają w regionie łódzkim od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do dziś taką grzywnę otrzymało 115 osób, a wysokość grzywny jak podaje lodz.naszemiasto.pl wynosiła średnio 2 tys. zł. Co więcej, sanepid składa coraz więcej wniosków o ukaranie rodziców, w 2015 r. było ich tylko 56, a w 2016 r. już 98.
Rodzice buntują się przeciw nakazowi zaszczepienia dzieci, tłumacząc to lękiem przed powikłaniami poszczepiennymi. Według nich dzieci mają bardzo często poważne odczyny, prowadzące do ostrych alergii, bezdechu, zapalenia oskrzeli. Łódzki sanepid potwierdza, że zdarzają się takie sytuacje, ale bardzo rzadko. W 2015 r. takich zgłoszeń było ok. 100. Uznają jednak, że nie ma lepszego zabezpieczenia przed chorobami, jak właśnie szczepionki.

Rodzice tracą poczucie bezpieczeństwa
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP oczekuje, że władze wycofają się z pomysłu nakładania grzywien na rodziców, gdyż ci "tracą poczucie bezpieczeństwa, nie chcą decydować się na kolejne dzieci, myślą nawet o emigracji". Justyna Socha potwierdza dla lodz.naszemiasto.pl, że rodzice zmuszani są do płacenia kar w wysokości nawet kilku tysięcy złotych i z powodu tego dochodzi do zajmowania kont bankowych.
Na razie nie ma mogą jednak liczyć na zmianę przepisów, według łódzkiego sanepidu urzędnicy chronią zdrowie dzieci i całego społeczeństwa. Wiele osób cieszy taka postawa, gdyż nie zgadzają się, by ich dzieci przebywały w placówkach dydaktycznych wraz z niezaszczepionymi.

Czy takie kary są słuszne? Piszcie w komentarzach.

źródło: lodz.naszemiasto.pl

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...