Kontrowersyjne wyniki raportu. Czy ty też uważasz, że ofiara gwałtu sama jest sobie winna?

Jedynym czynnikiem sprzyjającym akcie gwałtu jest sam gwałciciel.
Jedynym czynnikiem sprzyjającym akcie gwałtu jest sam gwałciciel. Prawo autorskie: stevanovicigor / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy to możliwe, że we współczesnym świecie żywe jest jeszcze przekonanie o słuszności gwałtu? O tym, że akt może być usprawiedliwiony i wytłumaczalny? Że to ofiara gwałtu swoim zachowaniem, strojem o gwałt się doprasza? Badania opinii udowadniają, że jest możliwe. I to w niemałej skali.


Sugestywne, czyli jakie?
W ramach raportu Komisji Europejskiej dotyczącego przemocy uwarunkowanej płcią trzydzieści tysięcy obywateli UE odpowiedziało na pytanie – czy seks bez zgody drugiej strony jest dopuszczalny w pewnych okolicznościach? Wśród tych czynników znalazł się wyzywający strój ofiary lub jej sugestywne zachowanie.

Lokalizacja a świadomość
Opinie kształtowały się różnie, a ich charakter zależał w głównej mierze od kraju zamieszkania respondentów. I tak w Rumunii czy na Węgrzech bardzo wysoki procent odpowiedzi zakładał, że seks bez zgody drugiej strony może być usprawiedliwiony konkretnymi czynnikami. W Wielkiej Brytanii aż 22 proc. pytanych potwierdziło, że gwałt w pewnych okolicznościach może być do zaakceptowania. 12 proc. odpowiedziało również, że czynnikami, które stawiają ofiarę gwałtu w bardzo niekorzystnym świetle jest spożywanie przez nią alkoholu i narkotyków.

Ponad 10 proc. wszystkich ankietowanych odpowiedziało, że gwałt jest usprawiedliwiony jeżeli ofiara dobrowolnie poszła ze sprawcą do jego domu.

Obywatele Hiszpanii oraz Szwecji w najmniejszym stopniu, ze wszystkich ankietowanych byli skłonni do usprawiedliwiana czymkolwiek aktu gwałtu.

Czym jest czynnik sprzyjający?
Podążając za słowami słynnej amerykańskiej aktywistki, a także ofiary gwałtu – Jedynym czynnikiem sprzyjającym aktowi gwałtu jest sam gwałciciel.

Co musi się wydarzyć i jak powinna zmienić się perspektywa społeczna, żeby to zdanie nie pozostawiało żadnych wątpliwości?

Źródło: weforum.org

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...