Czekają nas zmiany w programie 500 plus? Sprawdź, czy będą dotyczyć ciebie

Zmiany mają obejmować między innymi sposoby składania wniosków.
Zmiany mają obejmować między innymi sposoby składania wniosków. 123rf.com
Ministerstwo Rodziny i Pracy pracuje nad zmianami w programie 500 plus. Niedługo możemy spodziewać się pierwszych konkretnych propozycji.


Precyzyjność czynników utraty dochodu
Pierwsza modyfikacja ma mieć bezpośredni związek z możliwością wyłudzania świadczenia. Od jakiegoś czasu pojawiają się sygnały o celowym zaniżaniu przez pojedyncze osoby swoich dochodów, co pozwala im na kwalifikację do programu 500 plus na pierwsze dziecko. Osoby te mają zmieniać wymiar etatu w ramach umowy, tymczasem resort nie ma ma żadnej możliwości sprawdzenia sposobu i wymiaru czasowego, w jakim praca jest faktycznie wykonywana. Z tych przesłanek powstał pierwszy pomysł poprawki – doprecyzowanie definicji utraty dochodu.


Przedsiębiorcy pod lupę
Kolejna zmiana ma dotyczyć przyznawania świadczenia dla przedsiębiorców na ryczałcie lub karcie podatkowej. Rozwiązanie obecnie działające zakłada indywidualne wyliczanie swojego dochodu przez przedsiębiorców, co finalnie prowadzi do przyznania świadczenia na pierwsze dziecko, pomimo tego, że faktyczne dochody zdecydowanie nie mieszczą się w umownych granicach. Pozostawanie przez te konkretne osoby na ryczałcie lub karcie podatkowej uniemożliwia skutecznie weryfikację realnego dochodu przez resort.


Podwójna praca
To, co według ministerstwa również powinno ulec zmianie, to termin składania wniosków. Obecnie terminy składania wniosków na świadczenie 500 plus oraz rodzinne nie pokrywają się, co oznacza podwójną pracę (w tej samej formie) dla urzędników. Nie musi tak być, ponieważ jeżeli ktoś spełnia kryteria na zasiłek rodzinny, to fakt ten jest jednoznaczny z tym, że należy mu się świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko (kryterium jego przyznania jest wyższe).


Żeby nie utrudniać pracy samorządów i nie wymuszać realizacji tych samych obowiązków dwukrotnie resort będzie prawdopodobnie dążył do ujednolicenia terminów składania wniosków. Ewentualnym drugim rozwiązaniem tej konkretnej sytuacji jest połączenie wniosków na świadczenia rodzinne i wychowawcze i w rezultacie składanie ich jednocześnie.

Elektronicznie znaczy lepiej
Możliwość elektronicznego składania wniosków na świadczenia rodzinne, to kolejna zmiana, nad którą pracuje resort. Obecnie możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną dotyczy 500 plus czy becikowego. Ministerstwo będzie dążyło prawdopodobnie do dołączenia do tej listy świadczeń rodzinnych, myśli również o preferencjach dla wniosków przesłanych w ten sposób, tj. sprawniejszej wypłaty zasiłków. W ten sposób chce zachęcić obywateli do wykorzystywania tej internetowej korespondencji.

Wciąż trwają prace nad poprawą jakości świadczenia 500 plus i sposobami jego realizacji. Samorządy zgłaszają kolejne poprawki i wnioski. Pozostaje nam czekać na efekty ich rozpatrzenia.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...