Zastanawiasz się gdzie rodzić? Nowa sala porodów naturalnych jest już dostępna i robi wrażenie

Nowa sala porodów naturalnych urządzona jest w ciepłym, romantycznym klimacie.
Nowa sala porodów naturalnych urządzona jest w ciepłym, romantycznym klimacie. Fot. Materiały prasowe
Intymność, cisza, spokój. Duże łóżko, obok komoda, toaletka, miękki fotel i nastrojowa lampa. To nie jest "sala", a bardziej pokój przypominający nasze domowe sypialnie. Kto nie marzy o porodzie w tak komfortowych warunkach?

Tutaj można się zrelaksować, wziąć kąpiel, włączyć ulubioną muzykę i to w towarzystwie najbliższych nam osób. Po porodzie młoda mama ma zapewniony dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” a przez 48-godzinny czas pobytu opiekują się nią położne i lekarze. Do tej pory prawdopodobnie sale porodów naturalnych były jedynie w szpitalu św. Zofii w Warszawie. Od dziś ma ją w swojej ofercie również placówka im. Św. Rodziny, zwana szpitalem „na Madalińskiego”. – Kobieta i jej indywidualne potrzebny są na pierwszym miejscu. – informuje Anna Sergiel-Antosiewicz z Dział Marketingu i Promocji Zdrowia Szpitala im. Św. Rodziny.

– Stworzyliśmy w naszym Szpitalu miejsce, w którym kobieta będzie mogła urodzić swoje upragnione dziecko w domowej, zacisznej atmosferze, wśród najbliższych osób, które ją kochają. Naturalne położnictwo jest powrotem do korzeni. Tak rodziły nasze babki. Wiara kobiet w swoje siły jest ogromna. – Powiedział Dariusz Malczyk, Zastępca Dyrektora ds. Administracyjno-Logistycznych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.
Sala przeznaczona jest do korzystania wyłącznie z naturalnych metod stymulacji czynności skurczowej i dla kobiet z ciążą niepowikłaną. – W razie jakichkolwiek komplikacji, czy też, gdy kobieta nie jest w stanie wytrzymać bólu i jednak poprosi o znieczulenie, pacjentkę przenosi się do specjalnie przygotowanej, czekającej na nią sali na bloku porodowym. Co istotne jest ona tuż obok, a nie kilka pięter niżej, jak ma to miejsce w innych placówkach. – informuje nas Anna Sergiel-Antosiewicz i dodaje – Jeśli dojdzie do powikłań, czas może być niezwykle ważny, a tutaj zajmie nam to kilka minut, a nawet sekund.

Jak się dowiedzieliśmy, sala jest bezpłatna, natomiast za indywidualną położną zapłacić trzeba. Jej obecność jest konieczna, ponieważ ten w pełni naturalny poród odbywa się bez obecności lekarza i bez znieczulenia w związku z tym musi być objęty stałą opieką położnej przez cały okres trwania porodu.


Sala porodu naturalnego jest dostępna dla każdej rodzącej. – Wcześniej należy skonsultować się z położną albo zgłosić chęć takiego porodu w trakcie wizyty lekarskiej, dlatego że do porodów naturalnych nie może być żadnych przeciwskazań medycznych. Na podstawie dokumentacji medycznej lub zgłoszenia się z nią bezpośrednio do indywidualnej położnej w naszym szpitalu, możemy zweryfikować, czy taki poród będzie możliwy – mówi Anna Sergiel-Antosiewicz.
Nie ma znaczenie gdzie i przez kogo była prowadzona ciąża. Wystarczy odpowiednio wcześniej wybrać położną ze szpitala przy ul. Madalińskiego, czego można dokonać poprzez stronę internetową. Koszt takiej indywidualnej opieki wynosi 1500 zł.

W związku z tym, że sala jest jedna, oczywiście istnieje ryzyko, że może być ona zajęta, w końcu porody trwają kilka a nawet kilkanaście godzin. Jednak skoro do tej pory podobną ofertę miał tylko jeden szpital, cieszy fakt, że takich możliwości pojawia się coraz więcej. Dział Marketingu i Promocji Zdrowia zapewnia: „Jeśli będzie dużo zainteresowanie, jesteśmy otwarci na poszerzenie takiej oferty”. I oby inne szpitale w Polsce poszły tym śladem.
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE