Inicjatywa krakowskiej AGH podbija serca matek. Dzięki niej odgłosy ssania trafiły na YouTube

W zależności od etapu karmienia, odgłosy ulegają zmianom.
W zależności od etapu karmienia, odgłosy ulegają zmianom. YouTube.com
Wspaniały pomysł i inicjatywa krakowskiej AGH. Pomogą wielu kobietom rozwiać ich wątpliwości.

Mamy karmiące dzieci mają wiele pytań
Niedoświadczona mama, która rozpoczyna swoją przygodę z karmieniem piersią, ma sporo problemów z tym związanych. Jak przystawiać dziecko do piersi? Jak długo karmić? No i jak rozpoznać, kiedy dziecko ssie, a kiedy przysypia, trzymając sutek w buzi jak smoczek. Odpowiedzi na te ostatnie pytanie postanowiły poszukać dwie osoby: akustyk Marcin Zastawnik oraz położna i doradca laktacyjny, Anna Kotlińska.

Ich projekt polegał na zaproszeniu trzech mam karmiących piersią do bezechowej komory, w której to dzięki doskonałej akustyce, nagrali wspaniałej jakości film. Na nagraniu można usłyszeć, jak dziecko ssie pierś i jakie dźwięki towarzyszą każdej minucie. Pierwsze chwile to oczywiście regularne ssanie i połykanie, kiedy dziecko stara się szybko zaspokoić głód.
Przewodnik dla mam
– Chcemy pokazać, że kontakt z piersią to nie tylko karmienie. – powiedziała Anna Kotlińska, doradca laktacyjny i doktorantka UJ. – Nagranie ma być rodzajem przewodnika, narzędzia dla rodziców, którzy chcą się więcej dowiedzieć o kontakcie dziecka z piersią. Wsłuchując się w odgłosy, jakie dziecko wydaje podczas karmienia, rodzice będą wiedzieć, czy ssie ono mleko, czy ssie tylko dlatego, że chce być z mamą, chce ją powąchać, usłyszeć bicie jej serca, czy może ssanie ma charakter przeciwbólowy – dodaje.
Nagranie jest ogólnodostępne w internecie i będzie służyć wszystkim kobietom, które będą chciały świadomie rozróżniać etapy ssania. Czy będzie możliwe tak szczegółowe różnicowanie powodów, dla których dziecko przystawione jest do piersi (głód, potrzeba bliskości, a może ból), okaże się wkrótce. Czekamy na relacje pierwszych mam.

Czy wy miałyście jakieś problemy z określeniem, kiedy dziecko tak naprawdę jest głodne, a kiedy traktuje pierś jak "pocieszyciela"?

źródło: krakow.onet.pl

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE