RPO do Ministra Zdrowia - trzeba zmienić standardy podczas hospitalizacji dziecka! Koniec samowolki w szpitalach?

Warunki pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu zależą od placówki.
Warunki pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu zależą od placówki. sailanalt / 123RF
Rzecznik Praw Obywatelskich zajął stanowisko w sprawie uregulowania standardów podczas hospitalizacji dziecka. Wreszcie!


Każdy, kto przeżył pobyt z dzieckiem w szpitalu, wie jakie zasady panują na oddziałach. Są oczywiście placówki, w których warunki nie są złe, ale niestety stanowią one tylko niewielki procent. Większość rodziców ma raczej złe wspomnienia-spanie na podłodze, brak dostępu do łazienki z prysznicem, oraz opłaty sięgające od kilku do kilkunastu złotych za każdy dzień.


Wolna amerykanka
Dotychczas ze względu na brak odgórnych wytycznych to szpital decydował o tym, jakie opłaty będą pobierane od rodziców. NFZ nie zwraca placówkom pieniędzy za koszty generowane przez przebywających w placówce rodziców, więc to władze szpitala decydują o stawce. Stąd też rozbieżności w podejściu dyrekcji szpitali, od rezygnacji z pobierania opłat, po ustalenie wysokich stawek, które dla niektórych rodziców są poza możliwościami finansowymi.

”W mojej ocenie, opisany […] stan rzeczy prowadzi do wniosku o niedostatecznej realizacji przez państwo, a wynikających wprost z Konstytucji RP obowiązków w zakresie szerokorozumianej ochrony rodziny. Skoro bowiem dotychczasowe zabiegi nie doprowadzają do pełnej możliwości korzystania z dodatkowej opieki pielęgnacyjnej ze strony rodzica, to nie sposób uznać, by państwo wywiązało się należycie z nakazu podejmowania działań umacniających więzi rodzinne” - komentuje Adam Bodnar. - "Nie ulega przy tym wątpliwości, że pobyt rodzica w szpitalu podczas hospitalizacji dziecka, wypełnia potrzeby uczuciowo – emocjonalne dziecka, zwłaszcza małego, wycisza i zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ma szczególne znaczenie w przypadku hospitalizacji najmłodszych dzieci oraz dzieci przewlekle i terminalnie chorych". - dodaje.

Pod apelem RPO na pewno podpisze się wielu rodziców. Zagadnienie powinno zostać szczegółowo omówione i szpitale powinny zostać dostosowane pod względem lokalowo-materialnym do potrzeb rodziców. Konstanty Radziwiłł ma 30 dni na odpowiedź na to pismo i głęboko wierzymy, że standardy w kwestii pobytu rodzica w szpitalu w czasie hospitalizacji dziecka, staną się sprawą na tyle ważną, by podjąć jakieś konkretne działania.

A jak było w czasie waszego pobytu w szpitalu z dzieckiem? Jakie warunki i opłaty za pobyt?

źródło: www.rpo.gov.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć