„Ten grzech napawa nas wstydem". Papież Franciszek w mocnych słowach o pedofilii w Kościele

Papież Franciszek nie boi się mocnych słów, często apeluje też o obronę najmłodszych i poszanowanie ich godności.
Papież Franciszek nie boi się mocnych słów, często apeluje też o obronę najmłodszych i poszanowanie ich godności. Prawo autorskie: softdelusion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Papież Franciszek jest osobowością wyjątkową. Z niezwykłą mocą porusza kwestie ważne dla wielu. Ma odwagę formułować stanowiska zdecydowane i kontrowersyjne. Nie lekceważy tematów tabu, spraw poważnych i najtrudniejszych. Co jakiś czas udowadnia, że każdy człowiek zasługuje na godne traktowanie. W ostatnim przesłaniu wyraził swój sprzeciw wobec ludzi, którzy odzierają z tej godności najbardziej bezbronnych - dzieci.

Osoby, które zniszczyły godność dzieci
W opublikowanym w poniedziałek liście do biskupów papież Franciszek poruszył problem wysokiej rangi, jakim jest pedofilia w Kościele. Papież w mocnych słowach wyraził potępienie dla każdego, kto się jej dopuścił i wyraził głęboki żal w imieniu całego Kościoła.

W swojej wypowiedzi podkreślił, że pedofilia to czyn, który „niszczy godność dzieci” i że „głęboko ją potępia” – „Ten grzech napawa nas wstydem. Osoby, których obowiązkiem była troska o te dzieci, zniszczyły ich godność”.

Papież poprosił o przebaczenie w imieniu całego Kościoła. Kontynuując zapewnił: „Przyłączamy się do bólu ofiar i płaczemy z powodu grzechu; grzechu tego, co się stało, grzechu zaniechania udzielenia pomocy, grzechu ukrywania i negowania, grzechu nadużycia władzy”. Franciszek zaapelował również o „zerową tolerancję” wobec tego typu czynów, o zaangażowanie w zwalczaniu jakichkolwiek ich przejawów.
Nie tylko pedofilia
W swoim liście papież wspomniał również o „nowych Herodach naszych czasów, którzy pożerają dziecięcą niewinność”. Miał na myśli między innymi ofiary niewolniczej pracy, prostytucji, wyzysku czy braku dostępu do edukacji. „Tysiące naszych dzieci wpadły w ręce bandytów, mafii, handlarzy śmiercią” – przypomniał papież.

To ważne, by osoby o takim autorytecie mówiły głośno i wyraźnie o tym, co naprawdę istotne: godności najmłodszych, potrzebie obrony ich niewinności w coraz bardziej niebezpiecznym świecie.

Źródło: www.pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE