Wzrasta liczba zachorowań dzieci w Polsce. Lekarze nie wiedzą, jakie są przyczyny tego schorzenia

Dzieci chore na NChZJ muszą być pod stałą opieką lekarzy
Dzieci chore na NChZJ muszą być pod stałą opieką lekarzy adkasai / 123RF
Czy słyszeliście o tej chorobie? Poznajcie objawy!

O tym, że jest coraz więcej przypadków dzieci z NChZJ (nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit), poinformował Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. W rozmowie z onet.kielce, Beata Gładysiewicz ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego potwierdziła, że wzrost zachorowań jest widoczny, a na oddział z podejrzeniem choroby, trafia co najmniej jedno dziecko miesięcznie.

Co to jest NChZJ?
Nieswoiste choroby zapalne jelit to choroby przewlekłe, których przyczyny nie są znane. Do grupy NChZJ należą: wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.

Przyczyny nieswoistych chorób zapalnych jelit
Niestety niewiele wiadomo na temat przyczyn choroby. Lekarze uważają, że jest to suma wielu czynników, zarówno nieprawidłowego działania układu odpornościowego, predyspozycji genetycznych, jak i zaburzenia funkcji nabłonka jelit i błony śluzowej.

Objawy NChZJ
Najczęściej dziecko uskarża się na bóle brzucha, biegunki, oraz można zaobserwować krew w stolcu. Niepokojący może być także niedobór masy ciała, a nawet jej spadek. Wyraźnie widać, że rozwój fizyczny dziecka jest zaburzony, a w wynikach badań krwi, zazwyczaj pojawia się niedokrwistość, czyli anemia.

Rozpoznanie
W celu potwierdzenia choroby lekarze zalecają wykonanie badań laboratoryjnych. histopatologicznych, endoskopowych oraz ultrasonograficznych. Obecnie są już możliwości dokładnego określenia, na jakim etapie jest choroba oraz gdzie dokładnie jest zlokalizowana.


Leczenie
Choroba przebiega albo w ostrym rzucie, albo pacjent wchodzi w fazę remisji. Nie ma leków pozwalających na całkowite wyleczenie, ale jest duża szansa na kontrolowanie choroby. Najważniejszym elementem terapii jest właściwe odżywianie. Osoby oporne na leczenie farmakologiczne, można poddać zabiegowi usunięcia fragmentu jelita, a często także wykonanie stomii.

Głęboko wierzymy, że badania nad NChZJ przyniosą nowe rozwiązania i pozwolą dzieciom z tym schorzeniem funkcjonować jak najlepiej. Trzymamy kciuki, by było jak najmniej przypadków tej choroby i by dzieci otrzymały jak najlepszą opiekę lekarską.

źródło: onet.kielce
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE