Prawa kobiet rodzących to prawa nas wszystkich! Grupa na:Temat dołącza do akcji "Urodziła mnie kobieta"– ty też możesz!

Grupa na:Temat razem w walce o utrzymanie standardów Opieki Okołoporodowej.
Grupa na:Temat razem w walce o utrzymanie standardów Opieki Okołoporodowej. Fot. Redakcja mama:Du
Nie możemy czekać i bezczynnie się przyglądać, jak odbierane są nam prawa do godnego porodu. To dotyczy nas wszystkich! Nawet jeśli sama nie planujesz już powiększania rodziny to wiedz, że twoja przyjaciółka, siostra, córka, żona kolegi z pracy, bratowa, a kiedyś może synowa… One wszystkie mogą zostać pozbawione praw, które nam wydawały się już standardem. Na jakie traktowanie będą mogły liczyć przyszłe matki?

– Mamy rok 2016, po dwóch latach, zamiast podsumowywać to, co zmieniło się na lepsze, trzeba zacząć walkę od nowa. Zwracamy się z apelem o uszanowanie pracy dziesiątek specjalistów oraz głosu tysięcy kobiet, które chcą rodzić w sposób godny. Nie możemy zgodzić się na obniżenie wagi Standardów Opieki Okołoporodowej – powiedziała Karolina Piotrowska, inicjatorka-założycielka Fundacji Lepszy Poród.
Czym są Standardy Opieki Okołoporodowej?
To dokument, o którego wprowadzenie przez lata zabiegali eksperci i kobiety. Do tej pory tego rodzaju dokument został wprowadzony obok polski, jedynie w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. „Wypracowanie ich zajęło wiele czasu ‐ teraz ich wydźwięk i znaczenie ma zostać zdegradowane” – informuje Fundacja Lepszy Poród.

Kilka lat temu organizacje stojące na straży rodzących rozpoczęły szereg aktywności na rzecz pełnego wdrożenia i przestrzegania istniejących zapisów. Teraz na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej, po 2018 roku wiele z nich przestanie istnieć.

Co realnie mogą stracić kobiety?

Podstawę prawną do:
– zmiany pozycji w czasie porodu, w tym w okresie wypierania dziecka, 
– spożywania przejrzystych płynów,
– ochrony krocza w czasie parcia,
– kontaktu skóra do skóry po porodzie
– udziału osoby towarzyszącej/wspierającej w porodzie, 
– wsparcia w karmieniu piersią, 
– poszanowania intymności i godności kobiety rodzącej.

Zróbcie zdjęcie i dołączcie do akcji na Facebooku #lepszyporod! Ci, którym obojętny jest los kobiet rodzących, niech nas zobaczą i usłyszą. Wszędzie!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE