Sprawdź czy dostaniesz 500 zł na dziecko. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań

Fot. Mamadu/Bartłomiej Przybysz
Fot. Mamadu/Bartłomiej Przybysz
Temat 500zł na dziecko wraca jak bumerang, im bliżej przyznania pierwszych świadczeń, tym więcej budzi wątpliwości. Oczywiście najważniejszą z nich jest kwestia, czy wspomniany dodatek w ogóle mi się należy. Postanowiliśmy pomóc wam rozwiać wątpliwości w tej sprawie i rozrysować warunki przyznawania dodatku!

Pierwsze dziecko
Jak widać, 500zł na pierwsze dziecko należy się, kiedy dochód przypadający na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800zł lub kiedy rodzina wychowuje dziecko niepełnosprawne, a jej dochód nie przekracza kwoty 1200zł na osobę. Świadczenie to wypłacane jest rodzicom lub opiekunom prawnym aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Drugie dziecko
W przypadku drugiego lub kolejnego dziecka, 500 zł należy się wszystkim rodzinom niezależnie od dochodu. Również wypłacane jest ono aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Uwaga!
Dużo wątpliwości rodzi sprawa rodzin, które mają zarówno pełnoletnie, jak i niepełnoletnie dzieci. W świetle prawa dziecko pełnoletnie traci status „dziecka”. Przykładowo- rodzina, która posiada czwórkę dzieci w wieku: 19, 8, 6, 3 lata liczona jest jako rodzina z trójką dzieci, dostanie więc dodatek na „drugie i każde kolejne” czyli na 6-latkę i 3-latka. Natomiast rodzina posiadająca dwójkę dzieci w wieku: 19 i 8 lat, będzie traktowana jak rodzina z jednym, 8-letnim dzieckiem.

Przysługuje mi 500zł, co dalej?
Jeśli według schematu przysługuje Ci 500 zł na dziecko, powinnaś złożyć w urzędzie gminy lub miasta specjalny wniosek zawierający dane zarówno rodzica, jak i dzieci. Jeśli ubiegasz się o dodatek na pierwsze dziecko powinnaś załączyć m.in. zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie każdego członka rodziny oraz oświadczenie o dochodach zadeklarowanych przez podatnika w poprzednim roku podatkowym.
Źródło: finanse.wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE