Naukowcy zapewniają, że szczepionki nie powodują autyzmu

Fot. Pixabay/ [url=http://pixabay.com/pl/dziecko-ptaki-morze-samotno%C5%9B%C4%87-438373/] debowscyfoto[/url] / [url=http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Do dzisiaj nie znaleziono przyczyny autyzmu, na pewno zaburzeń nie wywołuje
Fot. Pixabay/ debowscyfoto / CC O Do dzisiaj nie znaleziono przyczyny autyzmu, na pewno zaburzeń nie wywołuje
Ryzykiem wystąpienia autyzmu u dzieci tłumaczyli się rodzice, którzy nie wyrażali zgody na szczepienie dzieci na MMR. Lekarze przebadali 95 tysięcy dzieci, a w przedstawionym raporcie stwierdzają, że szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce nie wywołuje autyzmu.

Aby badania były miarodajne, objęto nimi także dzieci, narażone na ryzyko zaburzenia, których rodzeństwo jest autystyczne. W ciągu ostatnich piętnastu lat nie ustawały dyskusje na temat związku szczepionki z rozwojem u dzieci autyzmu.
doktor Anjali Jain
autorka raportu

To - w połączeniu z wiedzą, że rodzeństwo dzieci z zaburzeniami autystycznymi może mieć większe genetyczne predyspozycje, by u nich też takie zaburzenia się pojawiły - sprawia, że wielu rodziców rezygnuje bądź też wyraźnie opóźnia moment, w którym dzieci te poddawane są szczepieniom. Czytaj więcej

Lekarze obserwowali dzieci urodzone między 2001 a 2012 rokiem, do momentu skończenia przez nie piątego roku życia. Wszystkie dzieci miały starsze rodzeństwo, w przypadku ponad 2% brat lub siostra byli autystami. 84% dzieci zostało zaszczepionych na MMR przed drugim rokiem życia, a 92% nim skończyło pięć lat.

Jak pisze w swoim raporcie doktor Jain, przy użyciu wszystkich dostępnych badań epidemiologicznych nie stwierdzono żadnego związku między szczepieniami na odrę, świnkę i różyczkę a zwiększonym ryzykiem rozwoju u dziecka zaburzeń autystycznych. Badacze podkreślają, że nie ma znaczenia, czy dziecko dostało jedną czy dwie dawki szczepień, czy ma rodzeństwo z autyzmem czy nie.
doktor Anjali Jain
autorka raportu

Musimy stwierdzić jasno - to są fakty: wiek pojawienia się objawów zaburzeń autystycznych nie różni się w grupie dzieci szczepionych i nieszczepionych, nasilenie objawów autyzmu nie różni się wśród dzieci szczepionych i nieszczepionych, a przede wszystkim ogólne ryzyko rozwoju tych zaburzeń nie różni się w rodzinach dzieci szczepionych i nieszczepionych na MMR. Czytaj więcej


Obecnie u sześciorga dzieci na tysiąc stwierdza się zaburzenia autystyczne. Autyzm do dzisiaj pozostaje zagadką, gdyż nie stwierdzono przyczyny jego występowania. Nigdy nie został sklasyfikowany jako jednostka chorobowa. Mów się o nim, że po prostu jest.

Źródło: Wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE