Szykują się zmiany w urlopie rodzicielskim. Prezydent chce, by można go było wykorzystywać na raty nawet przez 8 lat

Prezydent przygotowuje ustawę, która ma ułatwić godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi
Prezydent przygotowuje ustawę, która ma ułatwić godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prezydent chce, aby urlop rodzicielski można było wykorzystywać nie przez rok, ale kilka lat. Ma to ułatwić rodzicom godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Jeszcze w tym miesiącu projekt przygotowanej przez niego ustawy trafi do konsultacji społecznych – dowiedział się portal Mamadu.pl.

Rodzice domagają się zmian
W połowie czerwca minął rok od momentu, gdy weszły w życie przepisy wydłużające dawny urlop macierzyński do 12 miesięcy. Zmiany rząd przygotował trochę na kolanie. Po drodze okazało się, że pierwotnie planowany termin wprowadzenia nowych przepisów (1 września) wykluczy te kobiety, które urodziły dziecko przed 17 marca 2013 r. Pod naciskiem powstałej na Facebooku grupy „matek pierwszego kwartału” i w obliczu spadających notowań rządu, zdecydowano o przyspieszeniu prac nad projektem.

Do przygotowanej przez resort pracy ustawy nie zmieściły się wtedy proponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego zmiany. Jedną z nich był pomysł, by wzorem Szwecji, urlop można było wykorzystywać nie tylko w pierwszym roku życia dziecka, ale nawet przez osiem lat. Prezydencka propozycja pozwalałaby wykorzystywać go nie tylko z podziałem na miesiące czy tygodnie, ale nawet na godziny.

Frontem do rodzica
– Chodzi o to, by te rozwiązania były jak najbardziej elastyczne. Nie każdy chce i może wykorzystywać cały urlop od razu. Są osoby, które np. w początkowym etapie życia dziecka mogą liczyć na pomoc dziadków, ale gdy maluch pójdzie do żłobka, wolą kończyć pracę wcześniej, by dziecko nie było w placówce cały dzień – mówi Mamadu osoba z bliskiego otoczenia prezydenta.
Bronisław Komorowski planuje, że projekt ustawy trafił do Sejmu jeszcze w tej kadencji. A ponieważ do nowych wyborów pozostał zaledwie rok, będzie chciał, aby konsultacje te za bardzo się nie przeciągały.


Są też minusy
Na pewno są matki, które się z tej zmiany ucieszą. Ale to nie jest idealne rozwiązanie, choć w teorii wszystko bardzo ładnie wygląda – mówi Agata Chełstowska z Obserwatorium Równości Płci Instytutu Spraw Publicznych. Jej zdaniem zapowiadana przez prezydenta zmiana przepisów o urlopie rodzicielskim spowoduje, że pracodawcy jeszcze mniej życzliwie będą patrzeć w firmach na młode kobiety.

– Możliwość wykorzystywania urlopu przez przez tak długi okres będzie oznaczała większe komplikacje przy organizacji pracy w firmie, a tym samym unikanie zatrudniania kobiet na stałe umowy – dodaje ekspertka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE