mamDu_avatar

38 tydzień ciąży: dziecko już donoszone, czujesz ucisk w podbrzuszu i skurcze

Karolina Stępniewska

09 kwietnia 2018, 14:41 · 5 minut czytania
38 tydzień ciąży to już końcówka ciąży. Jeśli teraz urodzisz, twoje dziecko będzie uznane za noworodka donoszonego. Z pewnością wypatrujesz już objawów rozpoczynającego się porodu. Musisz obserwować swoje ciało, ale i wiedzieć, że skurcze macicy są normalne, zwłaszcza wieczorami i nocą. To efekt skracania szyjki macicy. Sprawdź, co może cię spotkać w 38 tygodniu ciąży i jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.


38 tydzień ciąży: dziecko już donoszone, czujesz ucisk w podbrzuszu i skurcze

Karolina Stępniewska
09 kwietnia 2018, 14:41 • 1 minuta czytania
38 tydzień ciąży to już końcówka ciąży. Jeśli teraz urodzisz, twoje dziecko będzie uznane za noworodka donoszonego. Z pewnością wypatrujesz już objawów rozpoczynającego się porodu. Musisz obserwować swoje ciało, ale i wiedzieć, że skurcze macicy są normalne, zwłaszcza wieczorami i nocą. To efekt skracania szyjki macicy. Sprawdź, co może cię spotkać w 38 tygodniu ciąży i jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.
38 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko jest już donoszone Fot. Eraxion/123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz już urodzić dziecko, więc nie musisz się denerwować, że jeszcze jest zbyt wcześnie na poród. Oczywiście najlepiej byłoby poczekać jeszcze dwa tygodnie, do 40 tygodnia ciąży, ale jeżeli dojdzie do rozwiązania, dziecko powinno już bez problemu poradzić sobie samodzielnie. Uważa się, że noworodek, który urodzi się po skończonym 37 tygodniu ciąży, jest donoszony.


38 tydzień ciąży – który to miesiąc?

38 tydzień ciąży to 9 miesiąc (a dokładniej: trzeci tydzień 9 miesiąca) i jedenasty tydzień trzeciego trymestru. Lekarz liczy dokładnie każdy tydzień i dzień, gdyż końcówka ciąży to czas, gdy dziecko bardzo szybko przybiera na wadze. Jeżeli sama chcesz obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś, sprawdź w tabelce: jak przeliczyć miesiące i tygodnie na trymestry.

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży dziecko osiąga wagę ok. 3 kg i ma ok. 50 cm długości. Waga prawidłowa donoszonego dziecka to 2,5 kg. Gdyby właśnie teraz, w 38 tygodniu, dziecko zdecydowało się pojawić na świecie, to ciążę określono by jako donoszoną, więc nie ma powodu do niepokoju. Dziecko wygląda w trzecim tygodniu 9 miesiąca praktycznie jak w chwili porodu. Jego skóra pozbywa się już resztek lanugo i mazi płodowej.

Dziecku w 38 tygodniu ciąży robi się naprawdę coraz ciaśniej, gdyż obecne miejsce zamieszkania musi dzielić z łożyskiem, które ma już średnicę ok. 15 cm i litrem wód płodowych. Z pewnością będzie teraz z powodu braku miejsca mniej ruchliwe, za to rodzice wyraźnie będą widzieć, gdzie postanowiło się ułożyć. Falujący brzuch to jeden z najcudowniejszych momentów, bardzo wyraźnie widać mocne ruchy dziecka: stopę czy dłoń dziecka. Warto uwiecznić te momenty na filmie, który okaże się cudowną pamiątką.

Nowością w życiu płodowym dziecka będzie z pewnością to, że w 38 tygodniu ciąży w jelitach dziecka zgromadzona jest już smółka, czyli złuszczony naskórek połykany z wodami płodowymi. Smółka powinna być wydalona przez dziecko w pierwszych trzech dniach jego życia w postaci czarnej kupki. Nie obawiajcie się jej koloru, tak właśnie wygląda, a to, że dziecko pozbywa się jej w pierwszych dniach, świadczyć będzie o tym, że układ trawienny spisuje się prawidłowo.

Pod koniec trzeciego trymestru dziecko powinno być ułożone w pozycji główkowej z podkurczonymi kończynami. To pozycja embrionalna, w której dziecko oczekuje już na poród. Lekarz na pewno wykona badanie USG, by sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo ułożone, jak i będzie pilnie kontrolował masę ciała dziecka i matki. Ze względu na to, że dziecko będzie miało teraz coraz mniej miejsca, jego ruchy nie będą już tak gwałtowne. To przyszła mama musi je kontrolować i liczyć ruchy dziecka.

38 tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?

Zobacz, jak wygląda dziecko w 38 tygodniu ciąży na USG:

38 tydzień ciąży: skurcze

Nie wszystkie skurcze, które teraz czujesz, muszą oznaczać, że właśnie zaczął się poród. Mgr Anna Norejko, położna i masażystka, podkreśla, że na tym etapie ciąży mogą pojawić się skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa): – Ich zadaniem jest przygotowanie macicy, szyjki macicy, dziecka i twojego organizmu do prawdziwych skurczów porodowych, dzięki którym urodzisz dziecko, gdy nadejdzie termin rozwiązania – wyjaśnia położna.

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

– Skurcze Braxtona-Hicksa zwykle występują one co ok. 10 minut i trwają minutę, półtorej. Po kilku godzinach się wyciszą i pojawiają następnego dnia. Skurcze przepowiadające będą ci towarzyszyć do końca ciąży – tłumaczy Norejko.

Skurcz przepowiadający rozpoczyna się od dna macicy (w okolicy żeber) i powoli przesuwa się ku dołowi. W tym czasie wyraźnie będziesz odczuwać samo napięcie/twardnienie brzucha bez dolegliwości bólowych lub twardnienie brzucha połączone z dolegliwościami bólowymi, mogą też pojawić się bóle w okolicy krzyża.

Skurcze przepowiadające powodują dojrzewania szyjki macicy. W żargonie położniczym oznacza to przygotowanie szyjki macicy do porodu, ale samego porodu skurcze przepowiadające nie wywołują.

Brzuch w 38 tygodniu ciąży

Twój brzuch w 38 tygodniu ciąży jest bardzo duży, więc masz problemy ze staniem, spaniem, siedzeniem, chodzeniem i marzysz w sumie, by termin porodu był jak najszybciej. Waga przyszłej mamy stabilizuje się i nie ma już tak nagłego przybierania na wadze. Brzuch także nie staje się coraz większy, dziecko stopniowo przybiera na wadze, ale z kolei zmniejsza się ilość wód płodowych.

Brzuch w 38 tygodniu ciąży to wspaniały widok. Łatwo nawiązać kontakt z dzieckiem przez delikatny nacisk na powłoki brzuszne. Dziecko najczęściej reaguje kopnięciem, a ze względu na to, że jest już dość duże, poczujesz i zobaczysz jego odpowiedź. Trzykilowe dziecko, jeżeli wybierze konkretny bok, spłaszczy twój brzuch nieomal jak naleśnik. Gdy zaś postanowi poleżeć na środku, poczujesz, jakby urósł ci nagle wulkan, który lada chwila wybuchnie. Z tego okresu ciąży można nagrać niezapomniane filmy, które będą idealną pamiątką dla waszej rodziny.

Najlepszą wiadomością dla ciężarnej jest to, że ok. 38 tygodnia ciąży, o ile jeszcze to nie nastąpiło, powinien opuścić się trochę niżej brzuch. Dzięki temu będziesz mogła złapać głębszy oddech, co naprawdę znacznie ułatwi ci życie. Więcej przestrzeni pod przeponą, to coś, o czym marzy niejedna ciężarna, starająca się złapać oddech po niedługim spacerze.

38 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Największym utrudnieniem dla ciężarnych w 38 tygodniu ciąży jest rozróżnienie rodzaju skurczów. Silne skurcze Braxtona-Hicksa mogą wielu pierworódkom wydać się skurczami porodowymi. Dopiero gdy doświadczą tych drugich, zrozumieją, czym się różnią od przepowiadających czy przygotowawczych.

W 38. tygodniu ciąży bardzo charakterystycznym objawem zbliżającego się porodu jest także odejście czopu śluzowego. Gęsty śluz, czyli czop śluzowy, który może odejść właśnie ok. 38 tygodnia ciąży, chroni dziecko przed infekcjami. Jego odejście może oznaczać, że poród zacznie się ciągu kilku dni, a nawet kilkunastu godzin.

Trzecim zjawiskiem, które zdecydowanie narasta w 38 tygodniu ciąży to zdecydowane powiększenie piersi. Choć masz poczucie, że przez całą ciążę rosły one w zastraszającym tempie i zmieniłaś miseczkę na kilkukrotnie większą, teraz twoje piersi napełniają się pokarmem. Ich wielkość i waga są coraz większe, a z piersi może zacząć wypływać siara. Jeżeli zobaczysz na biustonoszu żółte kropki, nie bądź zaskoczona. Taki właśnie kolor ma siara, czyli pierwszy pokarm dla dziecka. By uchronić bieliznę przed zabrudzeniem, już teraz możesz zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne.

Oprócz tego, że w 38 tygodniu ciąży nadal możesz cierpieć z powodu:

  • zgagi
  • częstego oddawania moczu
  • bezsenności
  • omdleń
  • gazów
  • wzdęć.

38 tydzień ciąży to także czas, kiedy warto pomyśleć o ochronie krocza. Jeżeli zaczniesz przygotowywać się do porodu poprzez masaż pochwy, zwiększysz szanse na to, by maksymalnie się rozciągnąć i uniknąć nacięcia krocza przez położną.

38 tydzień ciąży – lista badań przed porodem

W 38. tygodniu ciąży wielu lekarzy wykonuje badanie USG, by potwierdzić ułożenie dziecka i jego wagę.

W tym czasie możliwe, że zostanie wykonane także badanie KTG, które zalecane jest właśnie w 38 tygodniu ciąży. Dzięki temu lekarz będzie w stanie jak najdokładniej ocenić stan płodu. Gdy ciężarna będzie słabiej odczuwać ruchy dziecka albo zgłosi skurcze macicy, takie badanie może być wykonywane nawet co kilka dni, a nawet codziennie. Zazwyczaj wykonuje się je w poradniach przyszpitalnych.

W 38 tygodniu ciąży powinnaś także wykonać posiew z pochwy, o ile lekarz nie zlecił ci tego wcześniej. Badanie na obecność bakterii ma wykazać, czy przyszła mama jest nosicielką paciorkowców typu B, gdyż wynik dodatni sprawi, iż po porodzie lekarz może zlecić podanie matce i dziecku antybiotyku. Zarażenie paciorkowcem może doprowadzić u noworodka do poważnych powikłań, takich jak: zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: pacjent.gov.pl, mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org