Rewolucja rządu w urlopach dla rodziców. Dla tej grupy macierzyński będzie dłuższy?
Urlop macierzyński uzupełniający
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, planowane są duże zmiany w wymiarze urlopów dla pracowników, którym urodziło się dziecko. Resort rodziny przygotował projekt ustawy, która ma na celu zapewnienie rodzicom dłuższy urlop macierzyński. Ten uzupełniający urlop po narodzinach dziecka ma przysługiwać rodzicom wcześniaków lub dzieci urodzonych w terminie, które wymagają długiej hospitalizacji po porodzie.
Projekt ustawy zakłada więcej dni płatnego urlopu dla tych, którzy ze względu na stan zdrowia nowo narodzonego dziecka, są zmuszeni do przebywania z nim w szpitalu (lub odwiedzania w nim noworodka). Dzięki zmianie w ustawie o urlopach macierzyńskich, rodzice wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji będą mieli możliwość wzięcia dodatkowych tygodniu na opiekę nad dzieckiem.
– Silne państwo to państwo, które nigdy nie zapomina o najmniejszych. A trudno wyobrazić sobie kogoś mniejszego niż wcześniak – podkreślała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas prezentacji projektu ustawy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy resortu rodziny, teraz czeka go dalsza droga legislacyjna.
Dodatkowe tygodnie dla rodziców
Uzupełniający urlop macierzyński będzie miał wymiar 8 lub 15 dodatkowych tygodni, które będą przyznawane bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ten obecnie ma wymiar:
- 20 tygodni po urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni po urodzeniu dwójki dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodnie po urodzeniu trójki dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni po urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni po urodzeniu piątki dzieci przy jednym porodzie.
Urlop uzupełniający ma być przyznawany na wniosek, czyli rodzice wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji sami będą decydowali, czy chcą wziąć i wykorzystać dodatkowe tygodnie urlopu. Wysokość zasiłku na urlopie uzupełniającym będzie wynosiła 100 proc. podstawy zasiłku macierzyńskiego. Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
Warunki przyznania urlopu uzupełniającego
Urlop uzupełniający jest przeznaczony dla:
Tygodnie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą przysługiwały rodzicom noworodka w różnych wymiarach: od 8 do 15 tygodni.
- Rodzicom wcześniaków przed 28. tygodniem ciąży i o wadze do 1000 g – maksymalnie 15 tygodni.
- Rodzicom wcześniaków przed 37. tygodniem ciąży i o wadze większej niż 1000 g – maksymalnie 8 tygodni.
- Rodzicom dzieci wymagających hospitalizacji po porodzie – maksymalnie 8 tygodni.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie zależny od tego, ile dziecko tygodni przebywało w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie. Jak podkreśla resort rodziny w komunikacie prasowym: "Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka".
Źródło: materiały prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/187334,rsv-grozny-przeciwnik-dla-wczesniakow-chronic-moze-immunoprofilaktyka