Za sprawą dyrektywy work-life balance urlop macierzyński w 2024 roku można zacząć jeszcze przed urodzeniem dziecka – pod pewnymi warunkami. To, ile będzie wynosił zasiłek macierzyński na czas urlopu, zależy od tego, czy kobieta będzie również korzystała z urlopu rodzicielskiego. Co jeszcze się zmieniło?
Reklama.
Urlop macierzyński w 2024 roku może trwać od 20 do 37 tygodni w zależności od tego, ile dzieci urodzisz przy jednym porodzie.
Zgodnie z dyrektywą unijną work-life balance urlop macierzyński powinien przysługiwać w niezbywalnej części również ojcu dziecka.
To, ile wynosi zasiłek macierzyński pobierany podczas urlopu macierzyńskiego w 2024 roku, zależy m.in. od tego, czy będziesz również korzystać z urlopu rodzicielskiego.
Urlop macierzyński 2024
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, urlop macierzyński to "obowiązkowy urlop, który przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona".
Urlop macierzyński 2024: ile trwa?
Długość urlopu macierzyńskiego w 2024 roku jest zależna od tego, ile dzieci w czasie jednego porodu przyjdzie na świat. Odpowiednio będzie to:
20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni – przy urodzeniu urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodnie – przy urodzeniu urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni – przy urodzeniu urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni – przy urodzeniu urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Urlop macierzyński można rozpocząć nawet 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ten czas zostanie potem odliczony od przysługującego urlopu, a co za tym idzie, płatny urlop macierzyński po pojawieniu się dziecka będzie krótszy o tygodnie wykorzystane przed porodem.
Za okres urlopu macierzyńskiego w 2024 roku przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się go na podstawie średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że wykorzystując 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, co miesiąc otrzymujesz pełną pensję.
Jeśli jesteś zatrudniona krócej niż rok, zasiłek macierzyński oblicza się na podstawie średniej ze wszystkich (pełnych) przepracowanych miesięcy.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. To zmiana, która zaszła po przyjęciu przez Polskę dyrektywy work-life balance.
Ważne! Jeśli złożysz w terminie nie później niż 21 dni po porodzie dwa wnioski (o przyznanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego), zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres urlopu.
Urlop macierzyński 2024: wniosek
Złożenie wniosku o urlop macierzyński jest niezbędne do wyliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego na okres urlopu. Od kwietnia 2023 można złożyć go na piśmie i dostarczyć do miejsca pracy osobiście lub pocztą, albo złożyć go elektronicznie. Powinien on zawierać następujące dane:
miejscowość i datę założenia wniosku,
imię i nazwisko pracownicy,
dane pracodawcy,
prośbę o udzielenie urlopu,
imię i nazwisko dziecka,
datę porodu,
datę początkową i końcową urlopu,
podpis pracownicy.
Szczegółowe informacje na temat składania wniosku o zasiłek macierzyński znajdziesz na stronie ZUS.
Urlop macierzyński 2024 dla ojca
W 2019 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły tzw. dyrektywę work-life balance, której celem jest wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz poprawa sytuacji pracownic i pracowników posiadających dzieci. W Polsce nowelizacja Kodeksu pracy weszła w życie w kwietniu 2023 r.
Zgodnie z tą dyrektywą pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje wyłącznie matce. Niewykorzystaną częścią urlopu, czyli np. 6 tygodniami w przypadku urodzenia jednego dziecka, matka może dowolnie dzielić się z ojcem wychowującym dziecko (lub innym pracownikiem, który jest członkiem najbliższej rodziny).
Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego na 6 tygodni przed porodem, 8 tygodni po narodzinach dziecka możesz wrócić do pracy, a z dzieckiem może zostać tata, jeśli tak zdecydujecie.
Wybierając takie rozwiązanie, obydwoje musicie złożyć pisemne wnioski. Mama wniosek o rezygnację z pozostałego urlopu macierzyńskiego, tata o przejęcie go od partnerki. Wniosek o urlop macierzyński składasz u płatnika składek do ZUS, czyli pracodawcy.
Uwaga! Za sprawą dyrektywy work-life balance wprowadzono również zmiany w urlopie rodzicielskim. Urlop rodzicielski został wydłużony do 41 lub 43 (w przypadku ciąży mnogiej) tygodni. Dodatkowo każdy z pracowników – rodzic dziecka może skorzystać z wyłącznego prawa do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Żaden z rodziców nie może zrzec się tego prawa i przenieść na drugiego z rodziców dziecka (jest to nieprzenoszalna część urlopu).
Urlop macierzyński 2024 a umowa zlecenie
Jeśli pracujesz na umowę inną niż umowa o pracę, możesz samodzielnie i dobrowolnie przystąpić do opłacania składek ubezpieczenia chorobowego, które niezależnie od czasu trwania umowy daje ci prawo do przejścia na płatny urlop macierzyński.
Jeśli nie opłacasz składek na ubezpieczenie chorobowe, jesteś osobą bezrobotną lub studentką, możesz liczyć na tzw. kosiniakowe. Jest to zasiłek dla młodych matek, który płatny jest przez 12 miesięcy od urodzenia dziecka w ratach miesięcznych po 1000 zł. Przysługuje on wszystkim matkom, które nie uzyskają prawa do świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego.
Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?
Dla wielu osób przejście na urlop macierzyński i rodzicielski oznacza poważne uszczuplenie budżetu, dlatego ustawodawca pozostawia możliwość podjęcia pracy zarobkowej w czasie trwania urlopu rodzicielskiego. Nie ma jasnych wytycznych, co do pracy na urlopie macierzyńskim. Warto jednak znać kilka zasad, które dają możliwość pracy zarobkowej w tym czasie.
Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim nie może podjąć stosunku o pracę u pracodawcy, u którego złożyła wniosek o ten urlop. Możliwe jest to na urlopie rodzicielskim.
W czasie trwania urlopu macierzyńskiego można zawrzeć umowę o pracę nawet w pełnym wymiarze godzin, bez ryzyka utraty świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego u innego pracodawcy.
Pracownica, nawet od razu po porodzie, może zawrzeć umowę cywilnoprawną zarówno ze swoim pracodawcą, jak i każdym innym podmiotem. Nie wpłynie to na wysokość świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego.
W czasie trwania urlopu macierzyńskiego kobieta może rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dla wielu kobiet jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ same regulują czas swojej pracy, co umożliwia łączenie pracy zarobkowej z opieką nad dzieckiem. Nie ma w tym przypadku ryzyka utraty lub zmniejszenia świadczenia. Kobieta musi odprowadzać obowiązkowe składki oraz opłacać podatek wynikający z działalności.
Ostatnie rozwiązanie daje możliwość zawieszenia lub zamknięcia działalności po zakończonym urlopie macierzyńskim i powrotu na etat, jak również przejścia wyłącznie na samozatrudnienie lub łączenia obydwu form.
Skrócony urlop macierzyński 2024
Skrócony urlop macierzyński przysługuje w sytuacji, gdy:
kobieta urodzi martwe dziecko (także, jeśli poroni)
dziecko umrze przed upływem ósmego tygodnia życia.
Ten rodzaj urlopu ma pozwolić kobiecie zregenerować się po porodzie lub poronieniu i dać czas na poradzenie sobie ze stratą.
Skrócony urlop macierzyński ma wymiar 8 tygodni i nie może być krótszy niż 7 dni. Dla przykładu: jeśli dziecko umrze 4 tygodnie po porodzie, matce dziecka przysługują 4 tygodnie skróconego urlopu macierzyńskiego. Jeśli dziecko umrze po upływie 8 tygodni, kobieta ma prawo do 7 dni urlopu od dnia zgonu dziecka.
Skrócony urlop macierzyński nie jest obowiązkowy. Zasiłek za ten czas wynosi 100 proc. podstawy.