Od września w szkołach rewolucja. Aż 7 zmian uderzy w uczniów i nauczycieli

Martyna Pstrąg-Jaworska
13 sierpnia 2024, 11:02 • 1 minuta czytania
Nowy rok szkolny 2024/2025 już za pasem, a wraz z nim do szkół zawita kilka nowości związanych z przepisami i organizacją nauki i pracy. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza od 1 września aż 7 zmian. Kolejne nastąpią w roku szkolnym 2025/2026.
Nowy rok szkolny 2024/2025 wprowadzi kilka zmian do szkół. fot. Wojciech Olkusnik/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zmiany w przepisach w roku szkolnym 2024/2025

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 wchodzi w życie kilka zmian w przepisach w szkołach i przedszkolach. Większość jest spowodowana wyborami i nowym rządem, który pod koniec 2023 roku zaczął sprzątanie po poprzednim ministrze edukacji Przemysławie Czarnku.


Ministerstwo Edukacji Narodowej pod wodzą Barbary Nowackiej zaczęło od likwidacji prac domowych w szkole podstawowej. Teraz od nowego roku wejdzie kilka reform, a kolejne szykują się na rok szkolny 2025/2026, np. wprowadzenie przedmiotów edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Oto 7 nowości, które zawitają do szkoły we wrześniu 2024 r.:

1. Nowa podstawa programowa i lista lektur

W nowej podstawie programowej jest ok. 20 proc. mniej materiału, który uczniowie muszą przyswoić. Wycofano przedmiot Historia i Teraźniejszość dla uczniów, którzy od tego roku rozpoczną naukę w szkołach średnich, a w ramach godziny wychowawczej uczniowie będą uczyli się pierwszej pomocy. Zmieniono również listę lektur: np. niektóre dzieła, które obowiązywały w całości, teraz będą omawiane na lekcjach języka polskiego tylko we fragmentach.

2. Organizacja nauki religii

Katechezy szkolne będą bardziej elastyczne – jeśli w klasie (czy przedszkolnej grupie) będzie mniej niż 7 chętnych do nauki tego przedmiotu, będą organizowane lekcje międzyoddziałowe i międzyklasowe. Grupy będą tworzone w obrębie klas I-III, IV-VI i klas VII i VIII. Do grup z klas I-III będą również dopisywane przedszkolaki, jeśli w przedszkolu będzie zbyt mała liczba chętnych. W takiej grupie będzie mogło być maksymalnie 25 uczniów (w starszych rocznikach do 28 uczniów).

3. Zmiany w maturach

Od tego roku szkolnego MEN i CKE rezygnują ze wstępnych deklaracji maturalnych. W związku z uszczupleniem listy lektur, na maturze z języka polskiego będzie obowiązywało też mniej materiału źródłowego. Dodatkowo na maturze 2025 przestaną obowiązywać ustalenia związane z COVID-19, więc egzaminy będą tworzone na podstawie wymagań z podstawy programowej, a nie ustalonej przez CKE okrojonej listy.

4. Obowiązek szkolny dla Ukraińców

Od 1 września 2024 roku dzieci z Ukrainy, które przebywają w Polsce z powodu wojny w ich kraju, będą musiały być zapisane do polskich placówek edukacyjnych. Dotychczas większość dzieci uczyła się hybrydowo lub spełniała obowiązek szkolny zdalnie w ukraińskich szkołach. Teraz wszystkie będą musiały spełniać szkolny obowiązek w Polsce. Bez chodzenia do szkoły ich rodzice m.in. nie otrzymają świadczenia 800 plus. Z powodu tego obowiązku zwiększono też limity uczniów w klasach i grupach przedszkolnych.

5. Standardy ochrony małoletnich, czyli ustawa Kamilka

Po tragicznej śmierci Kamila z Częstochowy spowodowanej przemocą domową, do szkół wprowadzone zostaną zasady, które pomogą pracownikom placówki szybciej reagować na podejrzenia przemocy domowej lub kontaktów małoletnich uczniów np. z nauczycielami.

Zmiany spowodowane nowelizacją m.in. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczą m.in. tego, że od nowego roku pracownicy placówek opiekuńczych i edukacyjnych będą musieli stosować się do zasad i procedur, które trzeba będzie wdrożyć w przypadku podejrzeń o krzywdzeniu małoletnich.

6. Nowe legitymacje szkolne

Od 13 lipca 2024 roku w szkołach obowiązują nowe wzory legitymacji szkolnych, które teraz będą wydawane tylko w formie elektronicznej karty. Szkolnictwo całkowicie odchodzi od papierowej tradycyjnej legitymacji, więc te stracą ważność zaraz po okresie, na który zostały wydane.

7. Emerytury stażowe dla nauczycieli

W nowym roku szkolnym nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego (można je nabyć do 2032 r. przez kobiety w wieku 55-59 i mężczyzn 60-64 lat) czy nowych uprawnień. Emerytura stażowa oznacza możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 30 lat składkowych, w tym co najmniej 20 lat faktycznej pracy w zawodzie na stanowisku nauczyciela, wychowawczy, pracownika pedagogicznego.

Źródło: samorzad.pap.pl, gov.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/184349,nauczyciele-wsciekli-na-men-za-zmiany-programowe-mowia-o-rozczarowaniu