Tak robisz? Lepiej przestań! 7 sytuacji, w których nieświadomie krzywdzisz dziecko
- Czasem rodzice zupełnie nieświadomie popełniają błędy, przez które niszczą siłę psychiczną dziecka.
- Warto zwróci uwagę na 7 zachowań, które rodzice stosują w dobrej wierze.
- Unikając tych błędów, masz szansę wychować silnego człowieka.
Kochamy nasze dzieci i dbamy o nie najlepiej, jak potrafimy. Chcemy, by były zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe, a przyszłości osiągnęły sukces. Niestety czasem sabotujemy swoje własne plany, nawet nie mając o tym pojęcia. Oto 7 sytuacji, w których rodzice ranią swoje dzieci i nawet nie zdają sobie z tego sprawy:
1. Umieszczenie zabawek w łóżeczku
Rodzice chcą, by było przytulnie i wygodnie jednak w przypadku niemowląt pluszaki mogą okazać się śmiertelne niebezpieczne. Rodzice muszą zdać sobie sprawę, że ich dziecko potrzebuje tylko twardego materaca i cienkiego prześcieradła do bezpiecznego snu.
2. Energiczne potrząsanie dzieckiem
Wielogodzinne uspokajanie i usypianie dziecka może prowadzić do zbyt mocnego i bezmyślnego bujania czy potrząsania dzieckiem. Eksperci ostrzegają nas przed tym, ponieważ może doprowadzić do Syndromu Dziecka Potrząsanego. Pamiętaj to efekt nie tylko przemocy.
3. Przesadne dbanie o czystość
Choć porządek jest ważny dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka, to niektórzy rodzice osiągają ekstremalny poziomu, sprzątając dom, czy trzymając swoje dzieci z dala od wszelkiego rodzaju brudu. Takie postępowanie może zaburzyć naturalny proces nabywania odporności. Badania udowodniły, że dzieci przyzwyczajone do tak sterylnego środowiska mają więcej alergii.
4. Nakłanianie do zjedzenia całego posiłku
Niby nie wpychasz łyżeczki na siłę do buzi, ale i tak zmuszasz do jedzenia. Takie postępowanie może sprawić, że dziecku jedzenie będzie się kojarzyć tylko z czymś nieprzyjemnym, nawet gdy dorośnie. "Metoda" ta sprawia także, że dziecko przestaje słuchać potrzeb własnego organizmu.
5. Karmienie
Maluchom, które potrafią trzymać łyżkę, nie powinno się już pomagać w jedzeniu. Kiedy dzieci samodzielnie spożywają posiłek we własnym tempie, uczą się doceniać smak, a tym samym kształtują właściwy stosunek do jedzenia. Karmione dzieci mogą nie być w stanie powiedzieć, że już są najedzone.
6. Zmuszanie do dzielenia się
To miłe i grzeczne, ale czy na pewno tego chcesz twojego dziecka? Zmuszając je do dzielenia się, gdy nie ma na to ochoty, uczysz, by przedkładało szczęście innych ludzi nad swoje własne. W przyszłości może mieć problem z mówieniem "nie" i stawianiem granic. Oczywiście warto uczyć dzielenia się, ale nie kosztem autonomii i poczucia własnej wartości dziecka. Są sytuacje, gdy lepiej odpuścić.
7. Zmuszanie do bycia bardzo miłym i uprzejmym
Rodzice często uczą swoje dzieci uprzejmości i posłuszeństwa wobec wszystkich dorosłych (także obcych), ale jest też druga strona tego medalu. Kilka eksperymentów społecznych udowodniło, że dzieci odchodzą z obcymi, tylko dlatego, że ci byli dla nich uprzejmi. Ważne, by poza kulturą osobistą uczyć dzieci, jakie sytuacje mogą by dla nich niebezpieczne.