Mniej bolesny i mniej stresujący? Dziś porody w wodzie to nieomal standard

Marta Lewandowska
29 września 2022, 10:14 • 1 minuta czytania
Poród w wodzie dziś dla wielu rodzących staje się oczywistym wyborem. Woda zmniejsza ból i pomaga się rozluźnić, akcja porodowa przebiega więc szybciej. Jednak czy wiesz, że w Polsce pierwszy poród w wodzie odbył się dopiero w 1996 roku? Wyjaśniamy, kiedy w wodzie rodzić nie można, a także jakie korzyści dla rodzącej i noworodka wynikają z takiego rozwiązania.
Poród w wodzie jest mniej bolesny i mniej stresujący, niż ten na łóżku porodowym, jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Fot. 123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Poród w wodzie

Poród w wodzie w wielu miejscach na świecie jest praktykowany od tysięcy lat. W polskim szpitalu po raz pierwszy przeprowadzono go w 1996 roku w Łodzi. Dziś w większości szpitali można rodzić w ten sposób. Kobiety chętnie wybierają tę opcję, ponieważ imersja w środowisku wodnym ma opinię mniej bolesnej i łagodniejszej zarówno dla matki, jak i dziecka.

Woda przyspiesza też akcję porodową, dlatego też położne dość często namawiają rodzące, aby skorzystały z wanny (a nawet prysznica), choćby w początkowej fazie porodu. W wannie można jednak przebywać w każdej fazie porodu, choć nie w sposób ciągły. Rodzące chętnie z tej możliwości korzystają. 

Poród w wodzie - zalety dla mamy

Basen porodowy czy wanna porodowa niosą za sobą szereg korzyści dla rodzącej. Mówimy zarówno o pozytywnych skutkach fizycznych, jak i psychologicznych. 

Poród w wannie korzyści fizyczne dla kobiety

Zalety psychologiczne porodu w wodzie dla matki

Zalety porodu w wodzie dla dziecka

Poród w wodzie jest bardzo korzystny dla dziecka. Jest to znacznie mniej stresujące wydarzenie, bo dziecko rodzi się z wody do wody, bodźce zewnętrzne pojawiają się stopniowo. Nie odczuwa nagłego zimna, dźwięki z zewnętrznego świata są stłumione. 

Ze względu na mniejszą różnicę ciśnień, rzadziej pęka też worek owodniowy, dzieci częściej rodzą się "w czepku". Zmniejsza to ryzyko wystąpienia infekcji wewnątrzmacicznych. 

Dziecko korzysta też na krótszym porodzie, zmniejsza się ryzyko niedotlenienia, urodzenia z zielonych wód płodowych. Maluchy urodzone przez zrelaksowane mamy, same są spokojniejsze w późniejszym okresie życia. Mają prawidłowe napięcie mięśniowe. 

Wskazania do porodu w wodzie

W czasie porodu można nieomal w każdym momencie wejść do wody. Nawet jeśli wcześniej nie brałaś takiej możliwości pod uwagę, położna może zaproponować tę opcję, kiedy zauważy, że jesteś bardzo zestresowana: ciężko się z tobą współpracuje, bo emocje wzięły górę lub akcja porodowa zwolniła.

Niekiedy oferuje się wejście do wanny porodowej rodzącej, która prosi o znieczulenie zewnątrzoponowe, a medycy uważają, że można zmniejszyć ból w sposób mniej inwazyjny

Znacząca większość rodzących nie ma przeciwwskazań do korzystania z basenu czy wanny zarówno w okresie ciąży, jak i samego porodu. Nie każdy poród można zakończyć w wodzie, ale prawie każdy może się w niej zacząć (I i II faza).

Poród w wodzie - przeciwskazania

Nie istnieje jasna lista wytycznych, w jakiej sytuacji w wodzie rodzić nie można. Badacze jednak wskazują kilka wspólnych przeciwwskazań dla porodu w wodzie, są to:

Jak przebiega poród w wodzie

Konieczne jest stworzenie optymalnych warunków. Wanna znajdująca się w sali porodowej napełniana jest wodą do poziomu 50-60 cm. Niekiedy stosuje się zasoloną wodę, używa się soli morskiej do poziomu 0,9 proc., jednak nie jest to konieczne, woda może być słodka. 

Temperatura wody zwykle wynosi 36-37 stopni, jednak ważne, aby była to komfortowa dla kobiety wartość. Zwykle w późniejszych fazach porodu woda jest chłodniejsza, co sprzyja zmniejszeniu zmęczenia i pobudzeniu ciała do pracy. Nie stosuje się temperatury wody wyższej niż 38,3 st. C. 

Temperatura w sali do porodu w wodzie wynosi zwykle 25-26 stopni. Na dnie wanny układa się folię, która stanowi ochronę przed bakteriami. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wodę w wannie wymienia się, aby zwiększyć komfort rodzącej. W pierwszej fazie porodu kobieta spędza około 30 minut w wodzie, następnie zaleca się opuszczenie wanny na półtorej godziny. 

Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, po ponownym wejściu do wanny, akcja porodowa przyspiesza, skurcze nasilają się, jednak woda je łagodzi. Wiele kobiet czując potrzebę parcia, decyduje się na opuszczenie wanny. Jeśli tego nie zrobią, dziecko rodzi się bezpośrednio do wody. 

Położna przytrzymuje noworodka przez kilka sekund pod wodą, póki ten nie zwiększy intensywności ruchów, wówczas unosi jego główkę, aby złapał pierwszy oddech. Łożysko w tym przypadku również rodzi się do wody, chłodny płyn przyspiesza obkurczanie naczyń krwionośnych, zmniejszając tym samym krwawienie z dróg rodnych.

Czytaj także: https://mamadu.pl/163894,porod-lotosowy-jak-przebiega-i-czy-jest-bezpieczny-dla-dziecka