Znieczulenie zewnątrzoponowe nie boli. Czy potrzebujesz go w trakcie porodu?

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest powszechnie stosowane w większości szpitali.
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest powszechnie stosowane w większości szpitali. Prawo autorskie: racorn / 123RF Zdjęcie Seryjne
Znieczulenie zewnątrzoponowe przysługuje każdej kobiecie, która rodzi. Jednak można je wykonać jedynie wtedy, gdy szyjka macicy ma 2-3 cm rozwarcia. Wcześniej i później nie jest to wskazane i lekarz ma prawo odmówić wykonania takiego zastrzyku.


Kiedy nie mogę dostać znieczulenia zewnątrzoponowego?
Istnieje kilka sytuacji, gdy rodząca nie może dostać tego rodzaju znieczulenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na leki, które przyjmuje. Mogą one, w połączeniu ze znieczuleniem, spowodować wiele efektów ubocznych zagrażających zdrowiu mamy i dziecka. Lekarz w takiej sytuacji wyjaśni, dlaczego nie może wykonać zastrzyku.

Gdy wyniki badań rodzącej są złe, ginekolog także ma prawo odradzić znieczulenie. Podobnie w sytuacji, gdy nie można znaleźć odpowiedniego miejsca na iniekcję np. ze względu na nietypową budowę kręgosłupa, ale również wtedy, gdy występuje w nim stan zapalny. Znieczulenie wykonuje anestezjolog. Jeśli nie ma go w danej chwili na oddziale, to niestety nikt inny nam go nie wykona.
Jak wygląda podanie znieczulenia?
Jeśli zaczęłaś rodzić i zgłosiłaś się do szpitala, masz prawo poprosić o znieczulenie. Przede wszystkim musisz mieć ok. 2-3 cm. rozwarcia, a na oddziale powinien być anestezjolog. Pielęgniarka poprosi cię, żebyś usiadła na brzegu łóżka, pochylona lub na boku, ale z głową przyciągniętą w kierunku kolan. Niestety to wyjątkowo niewygodna pozycja, ze względu na brzuch, który utrudnia takie skulenie się.

Miejsce wkłucia zostanie oczyszczone i przygotowane. Lekarz znieczuli cię miejscowo, a potem wprowadzi w przestrzeń zewnątrzoponową kręgosłupa igłę. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, przez igłę wprowadza się cewnik, który będzie dostarczał do twojego organizmu znieczulenie. Zacznie ono działać po około kwadransie, a jego efekt utrzyma się do 2 godzin. Co ważne, cewnika nie usuwa się po podaniu leku, ponieważ istnieje szansa, że będzie potrzebna kolejna dawka.


Czy podanie znieczulenia boli?
Nie, powinno być ono bezbolesne, ponieważ zostajemy znieczulone miejscowo. Jednak większość pań wspomina, że odczuwały ucisk w miejscu podawania leku. Czasami zdarza się, że igła dotknie nerwu, wtedy może pojawić się drżenie lub niekontrolowany ruch nogą. Po podaniu znieczulenia, pielęgniarka będzie kontrolować stan dziecka poprzez ktg. Wykona również pomiar ciśnienia. Niestety, niektóre kobiety nie reagują na ten rodzaj znieczulenia i może ono nie zadziałać. Przyczyn takiego stanu jest wiele i to bardzo indywidualna sprawa, dlatego najlepiej skonsultować się wtedy ze swoim lekarzem.

Po znieczuleniu część kobiet ma problemy z ciśnieniem. Może pojawić się spadek ciśnienia krwi, ale szybka reakcja, zmiana pozycji lub podanie leków zaradzą sytuacji. Pielęgniarka będzie monitorowała te zmiany, ponieważ mogą one spowodować nieprawidłowe ułożenie dziecka.

Po porodzie cewnik jest usuwany, zazwyczaj w ciągu godziny. Może to być nieprzyjemne, ale nie powinno powodować bólu. Czasami przy cesarskim cięciu, lekarz pozostawia go chwilę dłużej niż po porodzie naturalnym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...