Niesamowite zdjęcia dziecka zaraz po porodzie. Urodziło się w tzw. "czepku"

Fot. Screen z Facebooka [url=https://www.facebook.com/TheCrunchyTwinMom/photos_stream]The Crunchy Twin Mom[/url]
Fot. Screen z Facebooka The Crunchy Twin Mom
Mówi się, że dzieci urodzone w czepku, odniosą w życiu sukces. To określenie pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych, gdy wierzono, że urodzenie się w nienaruszonych błonach, to niezwykłe szczęście. Zdjęcia malucha, które prezentujemy, obiegły internet. Są piękne, zjawiskowe i uchwyciły bardzo rzadki widok.

To nic innego jak fizjologia
Dzieci, które rodzą się w tzw. czepku, tak naprawdę mają na sobie worek owodniowy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy podczas porodu worek nie pęknie, a noworodek przychodzi na świat w nienaruszonych błonach, które należy z niego zdjąć.
Owodnia jest jedną z kilku błon płodowych, wypełnioną płynem owodniowym. To w nim rozwija się i dorasta dziecko. Funkcją tej błony jest przede wszystkim zapewnienie dziecku odpowiedniego środowiska wewnątrzmacicznego i swobody poruszania się.

Funkcje owodni
Dodatkowo płyn zabezpiecza przed nagłymi ruchami, działa jak amortyzator. Ochrania przed wysuszeniem skóry płodu oraz zmianami temperatury. Jest także buforem pomiędzy światem dźwięków, a wnętrzem macicy. Owodnia stanowi barierą, która chroni płód przez niebezpiecznymi dla niego drobnoustrojami, znajdującymi się w pochwie mamy. W trakcie porodu worek ten zazwyczaj pęka, a wody płodowe wydostają się na zewnątrz.
Nie należy się martwić możliwością nieodtlenienia noworodka w trakcie porodu, ponieważ łożysko cały czas dostarcza mu niezbędny do życia tlen. Dopiero w momencie przecięcia pępowiny, dziecko zaczyna samodzielnie oddychać i wydaje swój pierwszy krzyk, będący następstwem rozprężania się pęcherzyków płucnych.

Weź udział w naszym plebiscycie!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE