Dziecko płacze, bo skóra pokryła się bąblami i swędzi? To może być pokrzywka cieplna

Dominika Bielas
04 lipca 2022, 15:15 • 1 minuta czytania
Urlop w pełni, a dziecko nagle zaczyna skarżyć się na pieczenie i swędzenie skóry? Czerwone plamy i bąble mogą świadczyć o pokrzywce cieplnej lub uczuleniu na słońce. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i co ważniejsze - jak przynieść ulgę dziecku, gdy się pojawią.
Pokrzywka może pojawić się niespodziewanie i popsuć wakacje. fot. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pokrzywka fizykalna u dziecka: cieplna, słoneczna, na zimno

Pokrzywka fizykalna to bardzo nieprzyjemna postać pokrzywki, która pojawia się na skórze pod wpływem reakcji na bodźce fizyczne. Po kontakcie z alergenem dochodzi do wydzielania histaminy i pojawia się swędząca wysypka. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to niestety, gdy dotkniecie czegoś może to być przyczyną wystąpienia na skórze odczynu alergicznego. Może to być:

Pokrzywka może pojawić się na większym obszarze ciała lub objąć tylko miejsce, gdzie doszło do kontaktu z zimnym przedmiotem.

Pojawia się zazwyczaj, gdy ciało jest poddane na działanie temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Może być spowodowane przegrzaniem ciała wywołanym ubraniem, ale także wystąpić na skutek np. gorącej kąpieli, czy dotknięcia gorącej rzeczy np. pieca.

Nie zawsze musi dojść do fizycznego kontaktu z rozgrzanym przedmiotem, pokrzywka może wystąpić (najczęściej na odsłoniętej części ciała) wskutek kontaktu z promieniami słonecznymi.

Po kontakcie z zimnym lub gorącym przedmiotem, ale także wodą czy powietrzem pojawiają się czerwone plamy, a także wypryski, bąble i opuchlizna. Podrażniona skóra jest swędząca, a drapanie pogarsza jej stan.

Pokrzywka cieplna czy słoneczna? Objawy

Jak wygląd uczulenie na słońce? To mocno zaczerwiona skóra z wysypką. Pojawiają się krostki i pęcherzyki, które bardzo swędzą. Najczęściej na rękach, dekolcie lub innych częściach ciała, które nie były chronione przed promieniowaniem, a także były wystawie na słońce. Mogą zniknąć w ciągu 30 minut do dwóch godzin, ale zwykle wracaj po kolejnej ekspozycji na słońce. Pokrzywka słoneczna może się uaktywniać również w te dni, kiedy słońca nie widać zza chmur, ale kiedy działa promieniowanie UVA. W rzadkich przypadkach alergia na słońce u dzieci objawia się gorączką, biegunką lub zapaleniem spojówek. Może także dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Jednak w upalny dzień na plaży pokrzywka może wystąpić również na zakrytych częściach ciała. Pokrzywka cieplna pojawi się pod bluzką, ale może także wystąpić np. na ramionach, jeśli dziecko nosiło plecak, w miejscach ramiączek, gdy w tych miejscach doszło do przegrzania.

Pokrzywka cieplna i słoneczna: przyczyny

Zazwyczaj zbyt długa ekspozycja na słońce kończy się poparzeniem i to wiemy, ale mogą również wystąpić inne reakcje skórne, jak np. alergia. Alergia na słońce (fotodermatoza idiopatyczna) to nic innego jak niewłaściwa reakcja skóry na promieniowanie słoneczne. Układ odpornościowy reaguje na światło słoneczne, a na skórze pojawia się wysypka.

Przyczyną mogą być zaburzenia metabolizmu organizmu, czynników zewnętrznych jak kosmetyki czy leki, ale także możesz mieć do czynienia z pokrzywką idiopatyczną o nie znanej etiologii. Samo przegrzanie również może wywołać pokrzywkę. Niestety czynniki, które sprawiają, że organizm tak reaguje na słońce, nie są znane. Zdaniem badaczy u osób dotkniętych taką alergią mechanizmy obronne komórek są uszkodzone. Nie mogą skutecznie walczyć z atakiem, dlatego ciało reaguje stanem zapalnym.

Pokrzywka słoneczna najczęściej występuje u dzieci, ze względu na delikatną skórę, a także młode kobiety. Specjaliści dopatrują się zbyt małej ilości melaniny w skórze, która ma za zadanie chronić skórę.

Pokrzywka cieplna i słoneczna: leczenie

Gdy pojawi się pokrzywka, często niezbędna jest wizyta u lekarza. Może okazać się, że konieczne będzie podanie leków antyhistmainowch, które ograniczą swędzenie. W przypadku łagodnej pokrzywki możesz wypróbować krem ​​przeciwświądowy. Jednak mimo wszystko warto to skonsultować z pediatrą lub dermatologiem, gdyż niektóre leki, nawet te na alergię, mogą reagować na słońce i możesz w ten sposób pogorszyć stan dziecka.

Znając przyczynę pokrzywki, zadbaj o:

Warto także być świadomym, jakich produktów pielęgnacyjnych czy leków używasz, jeśli to poważny problem, który się powtarza, skonsultuj się z dermatologiem, on pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki dla dziecka lub ciebie, jeśli to ciebie dotyczy problem.

Do domowych sposobów należy w okresie letnim wprowadzenie do diety produktów bogatych w beta-karoten, które mogą osłabić reakcje organizmu na słońce. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego niezbędne jest podanie leków normujących krążenie krwi.