Jak wybrać krem przeciwsłoneczny dla dziecka? 5 zasad, których musisz przestrzegać na plaży

Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka?
Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? 123rf
Jak wybrać kremy przeciwsłoneczne dla dzieci? Co takiego mają w składzie bezpieczne kremy do opalania? Od jakiego wieku stosować i jak dobrać najlepszy kosmetyk? Czy smarować kremem niemowlę, które skończyło pół roku? Jakie filtry zaleca się starszym dzieciom? Jak najlepiej chronić dziecko przed promieniami UV? Oto ogóle zasady, którymi powinny kierować się rodzice.


Krem z filtrem UV – jaki wybór będzie najlepszy?
Wiele mam przed pierwszymi mocniejszymi promieniami słonecznymi szukają porady, jakie kremy przeciwsłoneczne dla dziecka będą najlepsze. Stworzyłyśmy więc krótki poradnik, w którym wymieniamy najważniejsze punkty bezpiecznego opalania dzieci.


Pierwsza podstawowa zasada – numer filtru ochronnego powinno się dobierać, zarówno w zależności od typu skóry i związanej z tym wrażliwości na promieniowanie słoneczne, jak i czasu, który planujemy spędzić na słońcu. Zasada jest prosta – im dłużej przebywamy na słońcu lub im intensywniej ono świeci – tym wyższy powinien być filtr, na jaki warto się zdecydować.


Bardzo ważny jest skład kremów z filtrem. Bezpieczne kosmetyki z filtrem pozbawione są: uczulających składników zapachowych, barwników, niebezpiecznych konserwantów: formaldehydu i jego donorów, niebezpiecznych parabenów, takich jak: butylparaben, propylparaben.


Kolejny czynnik, który wpływa na to, jaki krem powinniśmy wybrać to czas spędzony na słońcu. Smaruj dziecko 15 minut przed spacerem. Powtarzaj smarowanie co 2-3 godziny oraz zawsze po zabawie w wodzie. Zrezygnuj ze spacerów w porach największych upałów, tj. między 12 a 15. Miej na uwadze, że promienie UV są groźne również w cieniu.

Bardzo ważny jest też wiek dziecka. Dla małych dzieci do 3 lat zalecane są tylko kremy z filtrami mineralnymi jak np. Emolium Suncare Mineralny krem ochronny SPF 50+, który dzięki składnikom aktywnym intensywnie i długotrwale nawilża oraz niweluje szorstkość skóry twarzy. Koi i łagodzi podrażnienia przyspieszając regenerację naskórka. Dobrze się rozprowadza i nie zatyka porów. Jest hipoalergiczny, fotostabilny i wodoodporny. Został przebadany dermatologicznie i okulistycznie.
W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV.

Filtr mineralny, inaczej fizyczny to składnik kremu przeciwsłonecznego, który tworzy barierę dla promieni słonecznych. W odróżnieniu od filtrów chemicznych, dostępnych w większości kosmetyków chroniących przed UV, filtr mineralny nie wnika w głąb skóry, tylko tworzy na jej powierzchni powłokę ochronną.

Krem dla rocznego dziecka (i starszego) powinien zawierać przede wszystkim filtr fizyczny. Sporadycznie można stosować filtr chemiczny, aby nie podrażnił skóry. To nieprawda, że filtr powinien być jak najsilniejszy, bo tylko taki zapewni odpowiednią ochronę przed słońcem. W Polsce wystarczy smarować się filtrami 30 SPF, a dopiero gdy wyjeżdżamy na południe Europy powinniśmy zastąpić je filtrem o mocy 50 SPF.

5 zasad, których warto przestrzegać, aby uniknąć oparzeń skóry
1. W słoneczne dni wybieraj miejsca i godziny spaceru, kiedy temperatura nie jest zbyt wysoka, a słońce zbyt intensywne. Najlepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce świeci najmocniej.

2. Spaceruj w miejscach, gdzie jest przeważa cień, szczególnie, gdy jesteś rodzicem noworodka. Dbaj o to, aby promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek.

3. Jeśli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy parasol.

4. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę, dlatego podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce.

5. Jeśli w domu dziecinne łóżeczko stoi w mocno nasłonecznionej części pokoju, warto przestawić je tam, gdzie zazwyczaj jest cień lub gdy maluch w nim śpi, zasłaniać okna.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić