Reklama.
Krem z filtrem dla dzieci: co daje?
Krem z filtrem dla dzieci to absolutna podstawa odpoczynku i zabawy najmłodszych na świeżym powietrzu: nie tylko na wakacjach nad morzem, ale też na co dzień w przydomowym ogródku. Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa, a do tego znacznie cieńsza od skóry dorosłego człowieka. To wszystko sprawia, że jest wyjątkowo podatna na poparzenia i inne negatywne skutki, do których prowadzi nadmierne wystawianie się na słońce. A o te, kiedy nie stosujemy żadnej ochrony słonecznej, nie trudno.Jednak zanim wybierzemy krem do opalania dla dzieci, musimy wiedzieć, jak go dobrać i co oznaczają skróty umieszczone na tubce kremu przeciwsłonecznego dla dzieci. Oto podstawowe informacje.
Jaki krem do opalania dla dzieci wybrać?
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę wybierając krem do opalania dla dzieci, jest numer filtru ochronnego, czyli jego moc. Co do zasady, im dłużej przebywamy na słońcu lub im intensywniej ono świeci, tym wyższy filtr dobieramy. Jednak w praktyce faktor ochronny dla dzieci powinien wynosić minimum SPF 30. Najczęściej mamy sięgają po SPF 50 i przyjmuje się, że ta wartość jest najlepsza do ochrony dzieci przed słońcem. W niektórych przypadkach wskazane jednak będzie stosowanie najwyższej ochrony, czyli kremu z filtrem o wartości 50+.Kolejną ważną sprawą jest skład filtrów dla dzieci. Do tego, że patrzymy na składy produktów spożywczych jesteśmy już przyzwyczajeni, ale warto o tym pamiętać wybierając także kosmetyki: zwłaszcza te, które będziemy aplikować naszym dzieciom. Idealny krem do opalania dla dzieci nie powinien mieć w swoim składzie żadnych substancji zapachowych, alergenów, barwników, niebezpiecznych konserwantów: formaldehydu i jego donorów, niebezpiecznych parabenów, takich jak: butylparaben, propylparaben.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybrania dla dziecka naturalnego kremu do opalania. Jeśli dziecko choruje na AZS, należy poszukać specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji i ochrony skóry dzieci z tym schorzeniem.
Wiek dziecka a filtr ochronny
Od razu warto wspomnieć, że rodzaj kremu do opalania dla dziecka powinien być też dostosowany do jego wieku. Dzieciom do ukończenia 6. miesiąca życia nie powinno się aplikować żadnych kremów do opalania i najlepszym wyjściem jest całkowita ochrona malucha przed słońcem. Wszystko dlatego, że najmłodsze dzieci mają niedojrzałą skórę, która znacznie łatwiej "chłonie" składniki zawarte w kremie.Od 6. miesiąca życia poleca się filtr mineralny, który tworzy na skórze powłokę, chroniącą skórę przed działaniem promieni UV.
Jak aplikować krem do opalania dziecku?
Żeby krem zaczął działać, musimy nałożyć go na skórę ok. 20 minut przed ekspozycją na słońce. Smarowanie powtarzamy co 2-3 godziny, nawet jeśli wybraliśmy krem o najwyższym stopniu ochrony, i musimy pamiętać, by odnowić warstwę kremu po każdym wejściu i wyjściu z wody. Najlepiej, kiedy planujemy wypoczynek nad basenem, jeziorem czy morzem, wybrać krem wodoodporny.Panuje przekonanie, że nałożenie podwójnej warstwy kremu do opalania zwiększa ochronę skóry: to mit. Warto też podkreślić też, że żaden krem nie daje nam całkowitej ochrony przed szkodliwym działaniem słońca, dlatego najlepiej unikać wystawiania się na nie w godzinach, kiedy jest najintensywniejsze.
Bezpieczne opalanie
Jest kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać, by nasze dziecko było bezpieczne podczas zabaw na słońcu. To nie tylko stosowanie odpowiedniego kremu do opalania dla dzieci. Oto te zasady:1. W słoneczne dni wybieraj miejsca i godziny spaceru, kiedy temperatura nie jest zbyt wysoka, a słońce zbyt intensywne. Najlepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce świeci najmocniej.
2. Spaceruj w miejscach, gdzie przeważa cień, szczególnie, gdy jesteś rodzicem noworodka. Dbaj o to, aby promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek.
3. Jeśli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy parasol.
4. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę, dlatego podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce.
5. Jeśli w domu dziecinne łóżeczko stoi w mocno nasłonecznionej części pokoju, warto przestawić je tam, gdzie zazwyczaj jest cień lub gdy maluch w nim śpi, zasłaniać okna.
6. Jeśli twoje dziecko wychodzi z domu, kiedy świeci słońce, chroń jego głowę odpowiednim nakryciem.
7. Chroń oczy dzieci przed słońcem, zakładając mu okulary przeciwsłoneczne z filtrem ochronnym. Warto zwracać na to uwagę przy zakupie, bo wiele okularów nie ma odpowiednich zabezpieczeń przeciwsłonecznych.
8. W upalne dni dbaj o prawidłowy poziom nawodnienia swojego dziecka.
Może cię zainteresować: Wiele kobiet w ciąży popełnia ten błąd latem. To może być niebezpieczne dla matki i dziecka