Też jesteś zmęczona współczuciem? Masz do tego prawo. Tak ukoisz emocje, gdy jesteś zbyt empatyczna

Martyna Pstrąg-Jaworska
09 marca 2022, 13:31 • 1 minuta czytania
Jak ukoić emocje i się wyciszyć, gdy dopada nas zmęczenie współczuciem? Ten stan dotyczy każdego, kto jest bardzo empatyczny, a nie ma możliwości działania i pomocy wszystkim cierpiącym. Oto 9 sposobów, jak poradzić sobie, gdy czujesz się zmęczona współczuciem.
Zmęczenie współczuciem to stan, który dopada tych, którzy są zbyt empatyczni. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Przez to, ile się przez ostatnio dzieje, wszyscy odczuwamy przeróżne emocje. Jesteśmy emocjonalnie i fizycznie wyczerpani, bo codziennie docierają do nas ze wschodniej Europy straszne wiadomości, które wywołują w nas lęk.

To zmęczenie wynika też z codziennego i długotrwałego obcowania z cudzym cierpieniem – wielu z nas przecież osobiście zaangażowało się z pomoc uchodźcom z Ukrainy, ale też na bieżąco śledzi portale informacyjne.

Współczucie dla cierpiących

Zmęczenie współczuciem to stan, który w obecnie dotyczy wielu z nas. To niejako cena za to, że jesteśmy empatyczni i dobrzy dla innych. Towarzyszy mu bezsilność, gdy jesteśmy współczujemy cierpiącej osobie, chcemy jej pomóc, ale nie mamy takiej możliwości.

Dopada nas frustracja i uczucie niemocy. Współczucie jest tym większe, im mniej mamy wpływu i możliwości, by pomóc cierpiącym. Szczególnie dotyczy to osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej i empatii, które współodczuwają z pokrzywdzonymi. Kiedy nie mają możliwości działania i pomocy, budzi się w nich frustracja i rezygnacja.

Zmęczenie współczuciem może objawiać się otępieniem, apatią, a nawet potrzebą izolacji. Może się zdarzyć tak, że najbardziej towarzyska i pomocna osoba będzie uciekała od wszelkich kontaktów międzyludzkich – ciało tak daje znać, że po prostu musisz odpocząć i uspokoić emocje i nerwy, bo nie stać się cyborgiem bez uczuć.

Jak poradzić sobie ze zmęczeniem współczuciem?

Trenerka personalna Jadwiga Korzeniewska na swoim profilu na Facebooku zamieściła krótką rozpiskę, jak poradzić sobie w stanie, gdy wydaje nam się, że więcej negatywnych wiadomości i cierpienia innych nie udźwigniemy.

9 sposobów na złagodzenie objawów zmęczenia współczuciem

Trenerka personalna i socjolożka wyznaczyła 9 sposobów, dzięki którym możesz pomóc samemu sobie, gdy czujesz, że więcej cierpienia innych i swoich własnych emocji z tym związanych, więcej nie udźwigniesz.

1. Oddech to podstawa – ćwiczenia oddechowe mogą poprawić nasz stan psychiczny, przywrócą równowagę emocjonalną i pomogą, gdy zaczniesz odczuwać zbyt silny lęk albo panikę. Kiedy w głowie masz gonitwę myśli i nie możesz skupić się na niczym, zacznij świadomie głęboko i powoli oddychać.

Skup się tylko na tym powietrzu, które dostaje się do układu oddechowego i które wydostaje się z płuc. Na YouTube znajdziesz mnóstwo praktyk medytacyjnych, które połączone są z ćwiczeniami oddechowymi.

2. Regeneracja, choć w minimalnym stopniu – niech to będzie choćby 15 minut. Możesz iść na spacer do parku, zrobić sesję jogi albo pobawić się z dziećmi w jakieś zabawy ruchowe. Najlepiej mieć swoje ulubione sposoby na szybki odpoczynek i regenerację – na jednych lepiej zadziała odcinek ulubionego serialu, a na innych malowanie kolorowanek dla dorosłych.

3. Ustal, jak dużo możesz wziąć na siebie – nikt nie jest w stanie zrobić wszystkiego i wziąć na siebie wszystkich "bolączek" tego świata. Próbując to zrobić, właśnie doprowadzamy się do stanu zmęczenia współczuciem. Żeby tego uniknąć lub się pozbyć, wyznacz samej sobie limit. Wystarczy, że ustalisz, ile spraw możesz wziąć na siebie za jednym razem i z jakim natężeniem możesz się im poświęcić.

4. Ogranicz ilość nowych bodźców i emocji – jeśli jesteś osobą wysoko empatyczną i bardzo przeżywasz akcje filmów, płaczesz na reklamach i chlipiesz nad wzruszającymi książkami, poszukaj raczej relaksu, który mnie wpłynie na twój emocjonalny stan.

Zamiast tego możesz dla "odmóżdżenia" obejrzeć nową polską komedię romantyczną, wybrać się z dzieckiem do kina na lekką bajkę albo obejrzeć z maluchem ulubione komiksy. Odpoczynek przy kulturze i sztuce, jeśli cię wzrusza, powinien być ograniczony do minimum.

5. Rzuć się w wir normalności – i rób to, na co masz wpływ. Takie poczucie normalnego życia sprawi, że poczujesz się bezpieczniej. A kiedy skupisz się na tym, co zrobić możesz, zadbasz też o siebie. Zrób pranie, posprzątaj szafę na wiosnę, zrób coś banalnego w domu, na co masz wpływ. A potem zadbaj o siebie, np. wykonując masaż twarzy albo biorąc długą kąpiel.

6. Unikaj energetycznych wampirów – osoby, które czerpią naszą radość i energię i sprawiają, że nam samym jej brakuje, są niezbyt mile widzianymi gośćmi w życiu, nie tylko przy okazji zmęczenia współczuciem.

Ci, którzy zrzucają na nas swoje ciężary, przez co współodczuwamy z nimi, i zabierają pozytywną energię, powinni zniknąć całkiem z twojego życia. Jeśli się nie da, ogranicz z nimi kontakt do minimum.

7. Zacznij trenować współczucie wobec samej siebie – to zaakceptowanie tego, że nie wszystko możesz i nie na wszystko masz wpływ. Nie da się przecież zbawić całego świata, prawda? Zamiast zamartwiania się tym, pozwól sobie na trochę współczucia i pozytywnych uczuć wobec samej siebie. Weź siebie samą na spacer, daj sobie prawo do bycia niedoskonałą i zmęczoną.

8. Skup się na tym, na co masz wpływ – zastanów się nad kwestiami, w których masz realny wpływ. Jeśli chcesz jednej osobie pomóc bardziej, innej coś dać w mniejszym stopniu, zrób tak, jak podpowiada ci serce. Nie ma lepszej i gorszej pomocy, niech ta, którą wybierzesz, nie będzie ze szkodą dla ciebie, bo żeby pomagać, sami również musimy być silni i mieć do tego zasoby.

9. Odłóż telefon i zrób detox – po pierwsze treści, które przyswajasz w internecie, wybieraj z głową. Unikaj fake newsów, których obecnie jest w sieci zatrzęsienie. Od czasu do czasu odłóż telefon i komputer całkiem na bok i żyj życiem realnym. Warto spędzić trochę czasu poza mediami społecznościowymi na rzecz spaceru czy zabawy z dziećmi.

Czytaj także: https://mamadu.pl/156845,te-3-metody-pomoga-nauczyc-dziecko-empatii-i-wspolczucia-do-innych